Pidyon Haben

PidyonHabenWykupienie pierworodnego syna.

Pidyon Haben, czyli "wykupienie pierworodnego syna", to ceremonia, podczas której ojciec pierworodnego dziecka -chłopca "wykupuje" swojego syna, trzydzieści dni po narodzinach, dając kohenowi (kapłańskiemu potomkowi Aarona) pięć srebrnych monet.
Dołącz do nas a poprowadzimy cię przez tę biblijną ceremonię

Jak

Pełna procedura i ceremonia Pidyon Haben:

Najważniejszymi uczestnikami ceremonii Pidyon Haben ("wykupienia pierworodnego") są: ojciec, jego pierworodny syn, oraz kohen (kapłan). Zwyczajowo zaprasza się rodzinę i przyjaciół by razem celebrować tę specjalna micwę i cieszyć się uroczystym posiłkiem. Idealnie byłoby, gdyby posiłek zawierał wino i mięso oraz by był obecny minjan, czyli wśród zebranych - quorum dziesięciu dorosłych mężczyzn.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Kiedy

Wskazówki - na kiedy zaplanować  Pidyon Haben, oraz specjalne zasady na specjalne dni są zapisane w Torze:

  "Jego wykupienie [odbędzie się] po osiągnięciu miesiąca życia" — Lb 18,16.

Oznacza to, że Pidyon Haben (ceremonia wykupu pierworodnego) powinna odbyć się trzydziestego pierwszego dnia po narodzinach chłopca. (Zarówno dzień urodzin jak i dzień Pidyon Haben wliczone są w owe 31 dnP). Teoretycznie wypełnienie tego obowiązku przypada więc na zmierzch trzydziestego dnia – ponieważ żydowska data rozpoczyna się po zmroku – jednak zwyczajem jest by urządzać Pidyon Haben trzydziestego pierwszego dnia po poludniu. Sefaradyjska tradycja, jednakże, wyznacza Pidyon Haben na pierwszą możliwą sposobność — noc poprzedzającą trzydziesty pierwszy dzień.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Kto

Jaka jest definicja z Tory słowa "pierworodny"? Kto jest zobligowany do wykupu?

Narodzony chłopiec musi zostać wykupiony, jeżeli jest pierworodnym dzieckiem rodziców z plemienia Izraela. Przyjrzyjmy się bliżej, coto wszystko dokładnie oznacza.

Pierworodny

Pojęcie "pierworodnego" z Tory oznacza "otwierającego łono". Oznacza to, że jest to pierwsze dziecko matki, i jeżeli jest ono chłopcem, potrzebuje Pidyon Haben (ceremonii wykupienia), nawet, jeżeli ojciec ma już inne dzieci.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Co i dlaczego

Pidyon haben, czyli "wykupienie pierworodnego syna", to ceremonia, podczas której ojciec pierworodnego wykupuje swojego syna, trzydzieści dni po jego narodzinach, dając kohenowi (z kapłańskiego rodu Aarona) pięć srebrnych monet.

Czytaj dalej

DrukujEmail