Duchowość i Kobiecość

Od przekleństwa do błogosławieństwa. Znajdowanie radości w porodzie

Od przekleństwa do błogosławieństwa
Znajdowanie radości w porodzie
Patrzyłam na moją drogą przyjaciółkę kiedy zbierała siły przed kolejnym skurczem. Zamknęła oczy, a na jej twarzy pojawiły się czerwone wypieki.
Nigdy nie wyglądała tak pięknie i naturalnie.'Świetnie ci idzie' powiedziałam kładąc rękę na jej okrągłym brzuchu.Był napięty od skurczu. Otworzyła szeroko oczy i popatrzyła na mnie przez moment. 'Boję się' powiedziała.'Wiem.' Musi przyjąć ból, żeby zaznać ostatecznej radości. To takie poruszające obserwować kobietę, która ma zaraz rodzić. To jak oglądanie motyla, który przechodzi metamorfozę. Doświadcza bolu, jakiego nigdy dotąd nie zaznała – a jednak musi przyjąć ból, żeby zaznać ostatecznej radości.
To mieszanka uczuć, którą zobaczyłam na twarzy mojej przyjaciółki – przerażenie, ból, podniecenie, radość i miłość. Starochińskie słowo na miłość macierzyńską brzmi teng ai; pisze się je jako kombinację dwóch znaków – 'ból' i 'miłość'. Nasuwa to dwie różne interpretacje.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Kobiety i Mężczyźni

Kobiety i Mężczyźni
W wypowiedziach Rebego z Lubawicza
Simon Jakobson

"Po wielu tysiącach lat panowania mężczyzn,
znajdujemy się teraz na początku okresu kobiecego,
kiedy to właśnie ważność kobiety staje się
powszechnie uznawana i cały świat
uświadomia sobie istnienie harmonii
pomiędzy kobietą a mężczyzną".
Rebe
Pewnego razu przyszła do Rebego para małżeńska z kłopotami we współżyciu. Kobieta skarżyła się, że jej mąż wiecznie zajęty jest swoją pracą a kiedy wreszcie wraca do domu i znajduje czas na rozmowę z nią, to cały czas ją krytykuje i wydaje rozkazy. Mężczyzna zaś twierdził, że żona go nie szanuje i nigdy nie słucha jego propozycji.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Kobieta wnętrza Biblii

Kobieta Wnętrza Biblii
Cwi Freeman
Istnieje zewnętrzna Biblia – historia mężczyzny i kobiety, wojen i cudów. I istnieje wewnętrzna Biblia, zgodnie ze starożytnymi tradycjami, w której każde słowo odkrywa niezgłębioną mądrość, piękno i światło.
Z zewnątrz, biblijna kobieta wydaje się odgrywać jedynie podległą rolę w dramacie zdominowanym przez mężczyzn.
Z wewnątrz wyłania się historia mężczyzn manipulowanych przez silne kobiety i żywionych kobiecymi wartościami. Opowieść, która wyjawia wewnętrzną jakość kobiecości, która przekracza umysły mężczyzn.
To jest sekret słów mądrości Salomona: "Kobieta dzielna jest koroną swojego męża". Tak jak korona jest ponad głową i poza nią, tak też wewnętrzne światło kobiecości tkwi w esencjonalnej wartości, w miejscu, które umysł nie może dotknąć.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Żydowska matka

Kobieta żydowska. Skromna lecz dumna.  Nienarzucająca się lecz pewna siebie.  Nasz archetyp: Mama Rachela, kwintesencja macierzyństwa. Mama Rachela, matka wszystkich Żydów.  Jej życie  nie było łatwe, lecz ona była ponad to.  Prawdziwa Żydówka.  Mama Rachela, matka nas wszystkich.
Młoda Rachela wychowana została przez mężczyzn oszustów.  Jej ojciec, Laban, nauczył się swych kłamliwych sztuczek od swego ojca.  Wykorzystywał je z zawodową łatwością, kłamiąc i oszukując każdego, kto stanął na jego drodze.  Matka Racheli zmarła gdy była ona jeszcze małym dzieckiem.  W jakiś sposób Rachel udało się wyrosnąć na kobietę subtelną i czarującą.
Rachela była tak wyjątkowa, że od samego początku Jakub wiedział, że była mu przeznaczona.  Ich pierwsze spotkanie miało miejsce przy studni, gdzie Rachela poiła stado swego ojca.  Ale jej uroda i godność były już wtedy niewątpliwe.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Jestem kobietą

Sara Ester Krisp
Nigdy nie zapomnę tego dnia kiedy mój nauczyciel od wychowania seksualnego stwierdził, że nie ma żadnej różnicy między mężczyznami a kobietami. Obejrzałam się w koło zaskoczona tym co przed chwilą usłyszałam zastanawiając się czy inni też tak to odczuli.
Przez wiekszą część tego semestru wpajano nam, że wszelkie różnice rasowe lub geograficzne pomiędzy ludźmi nie mają najmniejszego znaczenia i że to jedynie społeczeństwo stara się wbić nam je do głowy.
Myśleliśmy, że chyba ma rację i całkiem możliwe, że przejęliśmy nasze pojęcia od społeczeństwa w sposób bezkrytyczny i że twierdzenie iż czarni mężczyźni są naogół wyżsi od azjatów, lub że mężczyźni są silniejsi od kobiet, jest błędne.
Dlaczego kobieta posiada łono a mężczyzna nie?

Czytaj dalej

DrukujEmail