Szawuot

aseret.jpg

Lubawiczer Rebbe o Szawuot

Lubawiczer Rebbe Menachem Mendel Schneerson dnia 29 Ijar 5740 roku w erew Rosz Chodesz miesiąca Siwan powiedział:

DrukujEmail

Szawuot

Szawuot picSzawuot świętujemy dnia 6 Siwan na cześć największego wydarzenia w historii ludzkości - Objawienie  na Synaju. W tym dniu w 2448 od stworzenia (1312 p.n.e.) Bóg darował Żydom Torę i dziesięć przykazań - moralne i etyczne podstawy cywilizacji .

Nazwa święta "Szawuot" wymieniana w Torze dosłownie oznacza "tygodnie " , a to ze względu na fakt, że jest obchodzone w siódmym tygodniu odliczania dni, począwszy od drugiego dnia Pesach . Z Talmudu znana jest również nazwa tegoż święta "Aceret" , która wyraża pogląd, że wydarzenie darowania Tory jest nierozerwalnie związane z wydarzeniem naszego wyzwolenia z niewoli.

 

 

 

 

 

DrukujEmail

Jestem Pan B-g twój, który ciebie wyprowadził z ziemi egipskiej z domu niewoli

– Podczas mojej pracy przewodniczki w dziedzinie czystości rodzinnej oraz konsultantki w pożyciu małżeńskim, spotkałam kobiety nadal niepewne w tym, że wyszły za mąż za właściwego człowieka. Czasem ich małżeństwo trwa już parę dziesiątek lat, a one wciąż nie są pewne w stu procentach... U niektórych nastąpiło to dosyć późno, zaczęło się wkradać zwątpienie czy niezbyt szybko się zdecydowała lub może nie była dostatecznie dojrzałą osobą kiedy to zrobiła. Czy napewno jest on właściwym dla mnie człowiekiem? Może będzie mi lepiej z kim innym? A może wraz z biegiem czasu każdy z nas rozwinął się w innym kierunku i zmienił swoją osobowość od czasu ślubu?  

Czytaj dalej

DrukujEmail

Potocki, sprawiedliwy prozelita

Wzruszające opowiadanie o inteligentnym szlachcicu, który przeszedł na judaizm.


W drugim dniu święta Szawuot sprawiedliwy prozelita Abraham syn Abrahama został spalony uświęcając swoją śmiercią Imię Boże. Nie ma lepszego dnia niż ten dzisiejszy aby wam opowiedzieć o „Grafie Potockim”, o jego wyborze bohaterskiej, publicznej śmierci po to by uświęcić Imię Boże.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Dziesięć przykazań

10 PrzykazańDziesięć Przykazań, dziesięć micwot jakie nakazano Synom Izraela przestrzegać pod Górą Synaj i które zostały wyryte na dwóch Tablicach Przymierza.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Więcej artykułów…