Przewodnik

Wszystko co powinieneś wiedziec o okresie od 17 Tamuz po Tisza Be'Aw

Dziewięć Dni - Prawa i zwyczaje

Wywyższone Opłakiwanie, Wznoszące Wizje i Rozradowanie Micwot

Pierwsze dziewięć dni miesiąca Aw, jak również dziesiąty poranek (1), to dni bolesnej żałoby po zniszczeniu pierwszej i drugiej Świątyni.

Podczas "Dziewięciu dni" od dnia 1 do dnia 9 miesiąca Aw, płaczemy nad zniszczeniem Świętej Świątyni, ale też zgłębiamy wiedzę o Świątyni.

Prorok Ezechiel powiedział: "Mistrz świata! Dlaczego mówisz mi, żebym poszedł i opowiedział Izraelowi o budowie Domu ... Są teraz na wygnaniu w ziemi naszych wrogów. Czy jest coś, co mogą zrobić [dla Domu]? Niech pozostaną tak jak są, dopóki nie wrócą z wygnania, zaś potem pójdę i powiem im. 

B-g odpowiedział: "Czy budowa Mojego Domu ma być marginalizowana, ponieważ Moje dzieci są teraz w obcej ziemi?”

Studiowanie Tory [poznawanie budowy  Świątyni] może być skonfrontowane z budowaniem Świątyni. Powiedz im, aby zgłębiali każdy szczegół budowy Świątyni. Jako nagrodę za to, za naukę i poświęcenie się, przyjmę to tak, jakby właściwie budowali Świątynię.” 

Ze sformułowania powyższego fragmentu wynika, że studiowanie przepisów związanych ze Świątynią jest nie prosto czynnością intelektualną. Studiując Torę, w tym przepisy związane ze Świątynią wypełniamy swój obowiązek zbudowania Świątyni.

                                                                           Świątynia-konstrukcja 

Czytaj dalej

DrukujEmail

Sziwa Asar Be'Tamuz | 17-ty Tamuz - Prawa i zwyczaje

17TamuzDzień, w którym zostały  zburzone mury Jerozolimy

Post 17-tego Tamuz, znany jako Sziwa Asar Be'Tamuz, jest początkiem trzytygodniowego okresu opłakiwania zniszczenia Jerozolimy i dwóch Świątyń.

Właściwie to post upamiętnia pięć tragicznych wydarzeń tej daty:

Czytaj dalej

DrukujEmail

Trzy Tygodnie - Prawa i zwyczaje

Swiątynia21-dniowy okres narodowego opłakiwania

Przez osiemset trzydzieści lat stała wielka Świątynia na Wzgórzu Jerozolimskim, która była centrum kontaktu między niebem a ziemią. Ta Świątynia była jak biuro centralne kontaktów  pomiędzy B-giem a człowiekiem, Prawie dwie-trzecie przykazań Boskich są związane z istnieniem tej Świątyni. Jej zniszczenie jest postrzegane jako największa tragedia w naszej historii, a jego odbudowa wyznaczy ostateczne odkupienie - odnowienie harmonii wewnątrz B-żego stworzenia i pomiędzy B-giem a Jego stworzeniem.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Tisza B'Aw - Czym są te Trzy Tygodnie?

Tisza BAwTrzy Tygodnie to okres żałobny obchodzony przez Żydów każdego roku, który wypada w lato. To wtedy opłakujemy zniszczenie Świątyni i nasz udział w nadal trwającym Wygnaniu.

Ten okres rozpoczyna się 17-tego dnia hebrajskiego miesiąca Tamuz, dniem postu upamiętniający dzień, w którym mury Jerozolimy zostały przerwane przez Rzymian w 69 roku.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Tisza Be'Aw, który przypada w Szabat lub niedzielę

Poniższe zasady dotyczą każdego roku, w który Tisza be'Aw obchodzi się w niedzielę—bez względu na to czy normalnie przypada ono niedzielę, czy wypada w Szabat a post został przesunięty na sobotnią noc.


W Szabat, wszystkie publiczne manifestacje żałoby są całkowicie zabronione. Tego dnia, jak jest w zwyczaju, jemy, pijemy i radujemy się—a nawet jeszcze więcej.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Więcej artykułów…