uroczyste obchody święta Purim

r.

Uroczyste obchody żydowskiego święta Purim
Uroczystości z udziałem Żydów skupionych wokół Chabad Lubawicz upamiętnią w Warszawie i Tarnowie jedno z najważniejszych świąt żydowskich - Purim.


Warszawa, 5 marca 2009 r. - W poniedziałek, 9 marca rozpocznie się żydowskie święto radości Purim, symbolizujące udaremnienie planu zniszczenia narodu żydowskiego w 365 roku p.n.e. przez perskiego dostojnika Hamana. Uroczystości związane ze świętem odbędą się w Warszawie i Tarnowie.
Z okazji Święta, Chabad Lubawicz w poniedziałek 9 marca, w swojej siedzibie w Warszawie o godz. 18.30 organizuje tradycyjny bal purimowy. Natomiast w Tarnowie, dzięki uprzejmości Funduszu Michaela H. Traisona dla Polski, władz miasta i Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, a także Muzeum Galicja w Krakowie, przedstawiciele Chabad Lubawicz wraz z honorowymi gośćmi m.in. Ryszardem Ścigałą, Prezydentem  Miasta Tarnowa będą uczestniczyć w uroczystości purimowej. Będzie to pierwsza taka uroczystość w Tarnowie od czasów II wojny światowej. Wydarzenie jest tym bardziej znaczące, że przed Holocaustem Żydzi stanowili aż połowę mieszkańców Tarnowa. W miejscu, gdzie znajdują się ocalałe pozostałości religii i kultury żydowskiej odbędzie się w poniedziałek 9 marca o godz. 17.30 symboliczne spotkanie przedstawicieli Chabad Lubawicz, Funduszu Michaela H. Traisona dla Polski, władz miasta i Kościoła oraz lokalnej społeczności.
„To wydarzenie ma dla Żydów wyjątkowe znaczenie. Tarnów był przed Holocaustem domem tysięcy Żydów. Pierwsze, po 70-letniej przerwie, obchody Purimu w Tarnowie symbolizują ogromną radość, jaka nam towarzyszy podczas obchodów tego święta.”– powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, dyrektor polskiej placówki Chabadu.
„Purim w tradycji jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. To bardzo ważne, że po wielu latach święto to możemy ponownie obchodzić w Tarnowie, w którym społeczność żydowska przed II wojną światową stanowiła niemal połowę mieszkańców i mimo ogromu zbrodni w nią wymierzonych, Hamanowi nie udało się wymazać jej obecności. Przetrwała w zabytkach materialnych, tradycji, zasługach, a przede wszystkim w naszej pamięci.” – powiedział Ryszard Ścigała, Prezydent Miasta Tarnowa.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.