Wydarzenia specjalne

r.

Pierwsze w Polsce od II Wojny Światowej

dyplomy ukończenia Jesziwy Chabad – religijnych studiów

szkolących przyszłych rabinów

Historyczne wydarzenie organizowane przez Chabad

uhonorowane uroczystą wizytą Naczelnego Rabina Tel Awiwu Meira Lau

W niedzielę 29 czerwca 2008 roku odbyło się historyczne wydarzenie, które jest przełomowe w historii żydowskiej w Polsce. W hotelu Hilton miała miejsce uroczystość związana z pierwszym po II Wojnie Światowej zakończeniem roku szkolnego w Jesziwie Chabad – talmudycznej szkole dla przyszłych rabinów.

Wśród licznie zebranych gości obecni byli: Naczelny Rabin Tel Awiwu Israel Meir Lau (w latach 1993-2003 Naczelny Rabin Izraela), Prof. Szewach Weiss, przedstawiciel Chabad Lubawicz w Polsce, Rabin Szalom Ber Stambler.

„Dzisiaj absolwenci warszawskiej Jesziwy otrzymali dyplomy świadczące o tym, że mogą głosić nauki Tory. Przed 70-sięciu laty zapadła cisza, która trwała aż do tej chwili. Nie ma bowiem przyszłości bez przywództwa duchowego, dlatego dzisiejsza uroczystość jest powodem, dla którego zebraliśmy się tutaj, aby wybrać przywódców duchowych dla narodu. Dzięki temu łańcuch pokoleń nie zostanie już przerwany” – powiedział Naczelny Rabin Tel Awiwu Israel Meir Lau. „W Polsce niemal nic nie zostało po najeźdźcach, ale teraz odradza się nowy budynek judaizmu. Rabin Stambler ma siłę i odwagę zbudować ten dom od nowa. Dzisiejsza uroczystość to symboliczny most, który połączył czasy przedwojenne z teraźniejszością” – dodał Rabin Israel Meir Lau.

„Z Polski uciekłem w 1943 roku. Miałem szczęście spotkać sprawiedliwych wśród narodów, którzy uratowali ludzi. Teraz, patrząc na nowych rabinów >Made in Poland<, ma to olbrzymie znaczenie. Ta nowa, warszawska Jesziwa, będzie uczyła rabinów i Tory” – powiedział Prof. Szewach Weiss, były Ambasador Izraela w Polsce. „W Jesziwie nie chodzi tylko o zawód, ale przede wszystkim o przekazywanie dalej nauk Tory. Życzę rabinom sukcesów w ich działalności” – dodał Prof. Szewach Weiss.

„Około trzech lat temu udało się nam otworzyć po raz pierwszy po Holokauście Jesziwę w celu studiowania Tory, tak jak to było kiedyś. Głos Tory znowu brzmi w Polsce. Jesteśmy następnym ogniwem w łańcuchu pokoleń żydowskich, którzy naziści chcieli rozerwać. Teraz studenci Jesziwy zostaną rabinami gmin żydowskich, pomagając wzmocnić judaizm na całym świecie” – powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, przedstawiciel Chabad Lubawicz w Polsce.

Pierwszych absolwentów Jesziwy Chabad w Polsce, od czasów Holokaustu, jest dziesięciu. Teraz po zakończeniu nauki podejmą odpowiedzialność za społeczności żydowskie mieszkające w różnych zakątkach świata.

„Dzisiejszy dzień będzie należał do moich najszczęśliwszych dni. Możliwość studiowania w polskiej Jesziwie Chabad, w kraju, który przez wieki był symbolem światowej siedziby moich przodków, jest ogromnym wyróżnieniem. Sprawując funkcję rabina będę tym bardziej starał się pamiętać o polskich tradycjach i historii judaizmu” – powiedział nowy Rabin Szmuel Glitenstein.

Warszawska Jesziwa prowadzona przez Chabad działa od 2005 roku. Jej program skierowany jest do mężczyzn, którzy pragną w przyszłości zostać rabinami. Obecnie może studiować rocznie od 10 do 15 osób, ale w przyszłości założyciele szkoły myślą o powiększeniu grupy studentów. W warszawskiej jesziwie nauka trwa rok i jest ostatnim etapem wieloletniego i wielostopniowego kształcenia. Program Ordynacji Rabinicznej jest najintensywniejszym programem naukowym dostosowanym do potrzeb najzdolniejszych i najbardziej zaangażowanych młodych mężczyzn, którzy pragną poświęcić życie pracy naukowej i duchowej, związanej z decyzją wyboru funkcji rabina oraz prowadzeniem życia pobożnego Chasyda.

Codzienny plan zajęć Jesziwy obejmuje modlitwy poranne, przedwieczorne i wieczorne, a przede wszystkim wykłady, m.in. z Talmudu i filozofii chasydzkiej. Biblioteka warszawskiej Jesziwy Chabad zaopatrzona jest we wszystkie pozycje niezbędne do nauki. Znajdują się w niej różne wydania Biblii, Talmud, prawo, prace etyczne i filozoficzne, wykładnie dotyczące liturgii żydowskiej, teksty w języku hebrajskim oraz pełen zbiór dzieł Chabad.

Decyzję o założeniu Jesziwy w Warszawie, Chabad podjął ze względu na bogatą i wielowiekową tradycję historii społeczności żydowskiej w Polsce. Polska przed wojną była bowiem najsilniejszym centrum religii i kultury żydowskiej.

---------------------------------------------------

Wizyta laureata Nagrody Nobla Profesora Roberta Yisroela Aumanna w Chabad Lubavitch

Profesor przybył do Polski na zaproszenie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. W środę 14 maja 2008 roku odwiedził warszawski oddział Chabad Lubavitch.

„To niesamowite. Chabad jest wszędzie, na całym świecie. To jedyne takie miejsce. Mogę zawsze przyjść do Chabadu pomodlić się czy zjeść koszernie. To Dom dla każdego Żyda’ – powiedział Profesor Robert Yisroel Aumann bardzo wzruszony odwiedzinami w prowadzonej przez Chabad Jesziwie (szkole rabinackiej).

Profesor Robert Yisroel Aumann otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2005 roku.

----------------------------------

Spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem w Izraelu

Przedstawiciel Chabad Lubavitch Rabin Szalom Stambler wręczył Premierowi Donaldowi Tuskowi szklaną mezuzę autorstwa Yaakova Agama.

9 kwietnia 2008, Jerozolima, Ściana Płaczu

----------------------------------

Nowa Tora dla warszawskiego Centrum Chabad ukończona przez Prezydenta Izraela, Szimona Peresa w Pałacu Prezydenckim Belweder w Warszawie.

W czwartek 17 kwietnia 2008 roku prezydent Izraela, Szimon Peres, spotkał się z polskimi przedstawicielami organizacji Chabad – Lubawicz w Pałacu Prezydenckim (Belweder) w Warszawie, gdzie wpisał literę do zwoju Tory, przeznaczonego dla warszawskiego ośrodka Chabad.

Szimon Peres następnie niósł ukończoną Torę pod tradycyjnym baldachimem, chupą, przez część procesji, kończąc w ten sposób czterodniową wizytę w Polsce, upamiętniającą 65 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

Choć tysiące Europejczyków, Amerykanów i Izraelczyków odwiedza co roku Polskę, w związku z miejscami pamięci Zagłady, Chabad Lubawicz postanowił wybrać właśnie ten dzień na poświęcenie nowej Tory na polskiej ziemi.

„Największy hołd pamięci Żydów, zamordowanych w okresie Zagłady, to odnowa żydowskiego życia w tym kraju” – powiedział rabin Shalom B. Stambler, dyrektor ośrodka Chabad w Polsce.

Prezydent Peres, urodzony w Polsce, wykazuje osobiste zainteresowanie działalnością Chabadu, która stanowi ważny element życia społeczności żydowskiej w tym kraju. Jego związki z tą organizacją sięgają wczesnych lat jego kariery politycznej. Peres odwiedził błogosławionej pamięci Rebe z Lubawicza we wczesnych latach 70 - tych i dobrze zna międzynarodową działalność Chabadu.

Zwój Tory zostanie umieszczony w synagodze Centrum Żydowskiego Chabad.

„Poświęcenie nowej Tory – którą określamy jako ‘żywą Torę” – w Warszawskim Centrum Chabad, gdzie będzie służyć Żydom, z dumą, czynnie podkreślającym swoją tożsamość w Polsce, to wyjątkowo radosne wydarzenie. – powiedział rabin Stambler.      

                     -----------------------------------

                               WIZYTA PREZYDENTA                

               LECHA WAŁĘSY W KFAR CHABAD

Były Prezydent, RP Lech Wałęsa w towarzystwie przedstawicieli Chabad Lubavitch, profesora Szevacha Weissa oraz miejscowych chasydów zwiedził we wtorek (15 stycznia 2008) Kfar Chabad w Izraelu.

Pragnąc lepiej zrozumieć życie Chasydów, twórca Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla udał się w podróż do Izraela wraz z rabinem Shalomem B. Stamblerem, reprezentującym Chabad Lubavitch w Polsce, gdzie w chwili obecnej działają dwa centra Chabadu w Warszawie i w Krakowie.

Wśród gości, którzy dołączyli do Lecha Wałęsy w domu Rodziny Stamblerów w Kfar Chabad znaleźli się również były Naczelny Rabin Izraela – Meir Lau oraz były ambasador Izraela w Polsce – prof. Shevach Weiss, obydwaj urodzeni w Polsce, gdzie przeżyli holokaust.