Biografie

r.

Rabin Meir LauRabin Israel Meir Lau
Jest potomkiem znanej europejskiej rodziny rabinów. Urodził się w 1937 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w Polsce. Jego ojciec, Mosze Chaim Lau, który podczas II Wojny Światowej zginął w obozie koncentracyjnym w Treblince, był ostatnim rabinem Piotrkowa. Sam Rabin Meir Lau od 1939 roku przebywał w getcie, a w latach 1944-1945 w obozie koncentracyjnym Buchenwald.


Po wojnie wyjechał do Izraela. W wieku 22 lat został mianowany rabinem. Od tego czasu pełnił wiele zaszczytnych funkcji rabinackich, między innymi Naczelnego Rabina Izraela oraz Przewodniczącego Najwyższego Sądu Rabinackiego.
Od lat aktywny na wielu płaszczyznach dotyczących ważnych kwestii publicznych. Dzięki otwartej postawie zyskał szacunek i popularność zarówno wśród społeczności żydowskiej, jak i wspólnoty międzynarodowej. Niezwykła popularność Rabina Isreal Meir Lau wynika z nowoczesnego sposobu, w jaki potrafi przekazać młodemu pokoleniu zasady religii, tradycji i kultury żydowskiej.
Jest autorem książki "Do Not Raise Your Hand Against the Boy" (tłum. "Nie podnoś ręki na chłopca").

SzalomRabin Szalom Ber Stambler

Urodził się w 1982 roku w Izraelu. Jego ojciec, Zalman Stambler, również był rabinem. Rodzina Stambler należy do najważniejszych i najbardziej szanowanych rodzin ruchu chasydów CHABAD. Wielu jej członków pełniło ważne funkcje rabinackie.
Rabin Stamblerpobierał nauki w jesziwach Tomchei Tmimim w Kfar Chabad, Migdal Haemek w Izraelu oraz w Montrealu w Kanadzie. W wieku 22 lat został mianowany rabinem i od tego czasu był wykładowcą i wychowawcą w jesziwie Chabadu w Londynie.
Od 2005 roku pełni funkcję głównego wysłannika Chabadu na Polskę. Jest dyrektorem Chabad Lubawicz w Polsce. Religię i kulturę judaizmu przybliża w Polsce poprzez liczne wykłady na uniwersytetach, a także jako częsty gość w programach radiowych i telewizyjnych.
Rabin Stamblermieszka w Warszawie, jest żonaty z Diną z domu Fleischman. Posiadają dwójkę dzieci: Jozefa Icchaka i Meira.


udostępnij