polsko - żydowskie

Witam!  

Oglądam dziś Pańskie wystąpienie telewizyjne i w związku z tym mam do Rabina kilka pytań. Jestem tegoroczną maturzystką a tematem mojej pracy maturalnej są Żydzi i stosunki polsko-żydowskie. Wiem jak się one układały na przestrzeni wieków jednakże dziś są postrzegane w wieloraki sposób. Jakie są Pańskie poglądy i doświadczenia na ten temat (kilka lat mieszkania w Polsce daje jakieś wyobrażenie). Powszechnie mówi się, że wzajemne relacje układają się bardzo pomyślnie, zarówno kulturowo jak i politycznie jednakże ja nie znam w moim otoczeniu żadnego Żyda stad też nie mam własnych spostrzeżeń i doświadczeń. Gdzie w Polsce jest największe skupisko ludności tego wyznania? Niegdyś w okolicach mojego zamieszkania było Ich dużo mianowicie w Lelowie  I jeszcze jedno pytanie czy religia żydowska jest nadal tak bardzo ortodoksyjna jak obchodzone są najważniejsze święta? Czy nadal obowiązuje tradycyjny strój? Jaka jest rola kobiety ( jest wyzwolona i może swobodnie o sobie decydować i pracować)? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

 ----------------------------------------------------------------------------------------------

Witam serdecznie

Jeżeli chodzi o relacje polsko-żydowskie, to dzięki B-gu są one faktycznie coraz lepsze. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, warunki pozwalają na pozytywny rozwój tych stosunków. Polecam książki profesora Szewacha Weissa, eksperta w sprawach polsko-żydowskich.  Obecnie największym skupiskiem ludności żydowskiej jest zdecydowanie Warszawa. Tutaj jest centrum Chabad Lubawicz, ale także siedziby innych organizacji żydowskich.  Jeśli chodzi o święta, to niestety w mailu nie jestem w stanie opisać wszystkich obchodów, jest to zbyt obszerny temat.

Zapraszam do odwiedzin naszej strony www.chabad.org.pl, w sekcji świeta znajdzie Pani opisy wszystkich świąt żydowskich. Mogę tylko dodać, że najważniejszym świetem dla Żydów jest Jom Kipur. W czasie tego święta głównie modlimy się i utrzymujemy post, aby być bliżej B-ga.  Każda grupa chasydzka posiada swój charakterystyczny strój. Naszym można nazwac kapelusze i marynarki, ale głównie chodzi o to, by wyglądać schludnie,bo strój jest wyrazem szacunku do B-ga.  Jeżeli chodzi o rolę kobiety w judaizmie, to jest ona niezwykle ważna. Kobieta może oczywiście decydować o sobie, może też pracować. Ale Tora nie zmusza jej do pracy, gdyż wychowanie i edukacja żydowskich dzieci jest "pracą" wystarczająco ciężką.   

Pozdrawiam  Rabin Szalom Ber Stambler

DrukujEmail