Przy Grobie Cadyka w Leżajsku (-LZ)

Chasydzcy pielgrzymi przybędą do Leżajska
Kilka tysięcy chasydów z całego świata zgromadzi się w niedzielę 7 marca
w Leżajsku przy grobie cadyka Elimelecha
Warszawa, 4 marca 2010 r. – Chasydzi z całego świata spotkają się w niedzielę 7 marca
w położonym na Podkarpaciu Leżajsku przed grobem cadyka Elimelecha. Obchodzić będą 224 rocznicę jego śmierci.


Leżajsk to dla chasydów miejsce kultu. W 1772 roku osiadł tu bowiem cadyk Elimelech, jeden z największych propagatorów chasydyzmu w Galicji. Miasto odwiedza regularnie bardzo liczna grupa Żydów m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pielgrzymki Żydów do Leżajska organizowane są co roku, w rocznicę śmierci cadyka. Chasydzi składają przy grobie cadyka kartki zwane kwitełami z prośbami np.
o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Modlitwom towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów. Pielgrzymi wierzą, że w rocznicę śmierci dusza cadyka zyskuje szczególną moc spełniania próśb składanych przez wiernych.
„Uroczyste obchody śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku przypominają, że Polska jest krajem szczególnym dla Żydów. To właśnie tu w XVIII wieku rozkwitał ruch chasydzki. Teraz odradza się w Polsce życie żydowskie. Nasz kraj odwiedzają Żydzi z całego świata. Coraz większa grupa Polaków interesuje się kulturą żydowską” – powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, religijny przywódca polskich chasydów i dyrektor polskiej placówki Chabad Lubawicz.
Cadyk Elimelech, żyjący w latach 1717–1786, był jednym z czołowych duchowych przywódców Chasydów. Jako wędrowny kaznodzieja skupiał wokół siebie szerokie rzesze wiernych. Wywarł znaczący wpływ na kształtowanie się ruchu chasydzkiego. Znane były jego cudowne zdolności uzdrawiania dusz i ciał oraz porozumiewania się ze zwierzętami.
W 1772 roku utworzył w Leżajsku centrum swojej działalności. Leżajsk, zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, aż do II Wojny Światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha odżyła ponownie w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.

rzeszow.gazeta.pl.jpg

wp.pl.jpg

wyborcza.pl_1.jpg

LINKI ZEWNĘTRZNE

http://www.chabad.org.pl/media/pdf/398/WsWg3984410.pdf

http://www.chabad.org.pl/media/pdf/398/WNTy3984411.pdf

http://www.chabad.org.pl/media/pdf/398/eDRJ3984412.pdf

http://www.chabad.org.pl/media/pdf/398/FLSE3984413.pdf

DrukujEmail