Bar i Bat Micwa

Potrzebuję pomocy w napisaniu mowy

Potrzebuję Pomocy w napisaniu mowy mojej Córki z okazji Bat Micwy.


Chana Weisberg


Pytanie:
Moja córka stanie się bat micwa w nadchodzącym roku. Zaczęłyśmy się wgłębiać w odcinek czytany w tygodniu jej Bat Micwy w poszukiwaniu przesłania na temat którego mogła by się wypowiedzieć. Chodzi o odcinek Caw (Leviticus 6:1 – 8:36) i mamy trudności w znalezieniu związku z naszym życiem codziennym oraz w zrozumieniu samego tekstu. Czy mogłabyś nam pomóc?


Odpowiedź:
Ten odcinek akurat jest bardzo odpowiednim odcinkiem na bar lub bat micwę. Mowa w nim o wprowadzeniu Aharona i jego dzieci w kapłaństwo oraz o budowie domu Bożego. Zostali oni obdarzeni specjalną świątobliwością oraz mocą służenia Bogu w Świątyni w imieniu całego narodu żydowskiego. Ceremonia inauguracyjna składała się z ubrania kapłanów w specjalne ubranie kapłańskie oraz z namaszczenia, specjalnie przygotowaną przez Mojżesza do tego celu oliwą, zgodnie z przpisem otrzymanym od Boga
Właśnie to przedstawia sobą bar lub bat micwa a mianowicie branie na siebie odpowiedzialności, przez młodą dorosłą osobę bycia oddanym naszej Torze i naszemu narodowi.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Bat micwa dla dorosłych

Chani Benjaminson
Pytanie:Bat Micwa dla Dorosłych
Jestem młodą, dorosłą kobietą i nie jestem związana z żadnym odgałęzieniem judaizmu. Słyszałam o Bar Bat Micwie dla dorosłych osób i chciałabym wiedzieć czy można to przeprowadzić przy pomocy Chabadu. Interesuję się tą możliwośią dla siebie.
Odpowiedź:
Żydowska dziewczyna staje się bat micwa w wieku dwunastu lat. Wraz z nadejściem twojego Żydowskiego dnia urodzin stałaś się osobą dorosłą odpowiedzialną za swoje czyny i to bez względu na to czy było to związane z oficjalną ceremonią czy też nie.
Mimo tego można zorganizować taką ceremonię teraz bo przecież nigdy nie jest za późno. Spytaj miejscowego Rabina Chabadu jak się do tego zabrać.
Wszystko jedno czy się obchodzi Bar Micwę w wieku 12 czy też 82 lat, podstawa jest ta sama i nie chodzi tu o samą ceremonię ze wszystkimi szczegółami, lecz raczej o wewnętrzny stan duchowy. Kiedy skończyłaś dwanaście lat, stałaś się kobietą dostatecznie dojrzałą by móc wziąć na siebie ważne obowiązki pełnienia micwot czyli przykazań Bożych danych nam na Synaju oraz pięknych tradycji przekazywanych w spadku przez matki córkom, od niepamiętnych czasów.
Jedną z takich tradycji jest zapalanie świec Szabatowych w piątek wieczorem przed zachodem słońca.
Mazal tow!

DrukujEmail

Dorosłe życie

Cwi Fridman
Z trzech rzeczy musisz zdać sobie sprawę aby stać się dorosłym:
Nie oszukuj samego siebie.
Nie oszukuj innych.
Nie daj się oszukiwać.
-- czyniąc to nie staraj się nikomu tym imponować.
(To powiedział piąty Lubawiczer Rebe Szalom DowBer swojemu synowi przed jego Bar Micwą.)

DrukujEmail

Pochodzenie uroczystości bar micwa

Baruch S. Dawidson
Pytanie:
Skąd pochodzą uroczyste obchody Bar Micwy?
Odpowiedź:
Niektórzy twierdzą, że pierwsza udokumentowana uroczystość z okazji Bar Micwy opisana jest w Torze: „I dziecko {Icchak} urosło i zostało odzwyczajone (używa się w przypadku odstawienia od piersi – przypisek tłumacza) i Abraham urządził wielką ucztę w tym dniu i Icchak został oduczony” (Genesis 21:8). Według jednej z wielu opinii w Midraszu był to dzień w którym Icchak skończył trzynaście lat; dzień w którym został „odzwyczajony” od swojej egoistycznej natury dziecięcej i w którym podjął się obowiązków dorosłego żyda. W literaturze żydowskiej ten wiersz jest często używany jako źródło uroczystości związanych z przyjęciem micwot w wieku trzynastu lat.
Zohar opisuje jak to w dniu Bar Micwy swojego syna, Rabin Szimon Bar Jochaj urządził ucztę niegorszą od ślubnej.
Z moich badań wynika, że ucztowanie z okazji Bar Micwy zostało szeroko przyjęte w społeczności żydowskiej mniej więcej czterysta lat temu.
Jeżeli chodzi o przyczynę, to w tym dniu żyd bierze na siebie obowiązki wynikające z przywileju wykonywania przykazań Bożych. Trudno sobie wyobrazić bardziej radosną okazję do ucztowania w gronie przyjaciół i rodziny!
Rabin Szlomo Luria, znany polski uczony w Torze z 16ego wieku twierdzi, że uczta z okazji Bar Micwy jest seudat micwa, czyli „posiłek będący micwą”, co oznacza, że uczestniczenie w tym posiłku jest micwą.
Baruch S. Dawidson   dodatkowe artykuly
Rabin Baruch S. Dawidson jest członkiem chabad.org i należy do grupy Spytaj Rabina
Treść tej strony podlega prawom autorskim (copyright) autora lub organizacji Chabad. Została wydana przez Chabad.org. Jeżeli wam się ten artykuł spodobał to prosimy o dalsze jego rozprzestrzenianie pod warunkiem, że się dostosujecie do praw autorskich.

DrukujEmail

Weź udział w życiu!

Weź Udział w Życiu!


Janki Tauber


My żydzi jesteśmy dziwnym narodem. Obchodzimy najbardziej nieprawdopodobne święta. Wszyscy słyszeli o zabawach na koniec roku szkolnego, o przyjęciach z okazji zakończenia szkoły, o przyjęciach z okazji przejścia na emeryturę - ale kto wydaje przyjęcie z okazji zabrania się do roboty?
Zaraz to wytłumaczę. Wyobraźmy sobie , że marzysz o jakiejś wspaniałej pracy, której będą ci zazdrościć wszyscy twoi przyjaciele. No i któregoś dnia wzywa cię do siebie twój przełożony i zaczyna następującą rozmowę:
Boss: „Proszę usiąść.”
Ty: „Dziękuję”
Boss: „Ostatnio byłeś tu u mnie - ile to będzie? Jakieś dwanaście lat temu, prawda?”
Ty: „Tak to rzeczywiście prawie tyle. Wy się mną tak dobrze opiekujecie...”
Boss: „Masz u nas pensję, która ci wystarcza na dosyć wygodne życie, gwarantowaną opiekę lekarską, opiekę w ciągu dnia i Spa oraz na dodatek 31 dniowy płatny urlop...”
Ty: „Tak i naprawdę jestem za to bardzo wdzięczny.”

Czytaj dalej

DrukujEmail

Więcej artykułów…