Żydowski dzień urodzin

Co oznacza i jak się go obchodzi

Co robimy w urodziny ?

Co robimy w urodziny?


Jak najlepiej świętować swoje urodziny.


Pytanie:
Moje pięćdziesiąte trzecie urodziny wypadają w przyszłym tygodniu. Czy powinienem w związku z tym coś zrobić ?  Wydaje mi się, że przyjęcie urodzinowe (tort, balony...) pasuje bardziej do przedszkola...
Odpowiedź:
Przede wszystkim – wszystkiego najlepszego z okazji urodzin.  Sto (dwadzieścia) lat!.
Dzień urodzin to bardzo wyjątkowy dzień – i dla ciebie i dla twojej rodziny: to dzień, w którym twoja dusza zeszła na ten świat.  Poza tym, ponieważ minął właśnie dodatkowy rok twojego życia, to doskonały czas na zrobienie „rachunku sumienia” (w języku biznesowym: generalnego remanentu) minionego roku i podjęcie decyzji, dotyczących roku nadchodzącego.
Przyjęcie urodzinowe to świetny pomysł. Zgoda, może nie posadzą cię na krześle i nie podniosą do góry, śpiewając „Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam...", ale możesz wykorzystać tę okazję na podzielenie się radością z przyjaciółmi i na zachęcenie ich do zrobienia dobrych uczynków. A jeśli zaangażujesz ich w pomoc przy podejmowaniu decyzji, dotyczących przyszłego roku, pomogą ci później je zrealizować.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Słynne urodziny

Słynne urodziny
Kto obchodził urodziny po raz pierwszy?  I co podano na przyjęciu?  Fakty, których jeszcze nie znacie.
Oto kilka ciekawych faktów dotyczących urodzin w historii żydowskiej.
 Mendy Kaminker
Pierwszy dzień urodzin
Pierwszym, który mógł obchodzić swoje urodziny był, oczywiście, pierwszy człowiek – Adam.  Stworzony został szóstego dnia stworzenia świata, po zakończeniu stwarzania reszty świata  - nieba i ziemi, roślin i drzew, ptaków i ryb, słońca i księżyca.  W krótkim czasie po pojawieniu się Adama na świecie stworzona została pierwsza kobieta, która stała się również jego żoną: Chawa.
Co prawda nie mieli tortu urodzinowego, ale „świętowali” w inny sposób: zjedli z Drzewa Poznania.... i za to zostali ukarani i wypędzeniu z Raju.
Czy wiecie, że co roku obchodzimy urodziny Adama? Wbrew ogólnemu przekonaniu, że Rosz HaSzana to dzień stworzenia świata, świat stworzony został sześć dni wcześniej – 25 dnia miesiąca Elul.   Mimo to w czasie modlitwy w Rosz HaSzana mówimy „to dzień początku Twoich działań” ponieważ w momencie stworzenia człowieka, wypełnił się zamiar Stwórcy: stworzenie dla siebie domu i Świątyni na tym świecie.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Co wydarzyło się w dniu Twoich urodzin ?

Tak długo jak rodzili się ludzie - mężczyźni i kobiety, istniały urodziny. Zabawy urodzinowe nie są aż tak starożytną tradycją, ale wiemy, że odbywały się już 3500 tysiąca lat temu w Księdze Bereszit (Księdze Rodzaju) czytamy o uczcie wydanej na cześć Faraona z okazji jego urodzin w 1534 roku p.n.e. Co ciekawe, przez większość naszej historii, urodziny nie były zbyt „żydowskim” zwyczajem.

Nie chodzi o to, że pojęcie urodzin w Torze w ogóle nie występuje. Talmud mówi o wyjątkowości tej właśnie daty, jako czasu otwierających się możliwości i przypływu sił dla obchodzą­cego rocznicę swoich narodzin człowieka. Jednym z najważniejszych dni w żydowskim kalendarzu jest święto Rosz Haszana – dzień będący urodzinami Adama, a wraz z nim całego rodzaju ludzkiego. Zazwyczaj jednak Żydzi nie świętowali swoich urodzin. Co więcej, podczas gdy rocznice śmierci (jurcajt) wielkich postaci żydowskiej historii są odnotowane i upamiętniane, to ich daty urodzin najczęściej pozostają nieznane.
Król Salomon dał wyraz takiej postawie mówiąc: „Lepsze jest dobre imię niż wyborny olejek i lepszy dzień zgonu niż dzień narodzenia” (Księga Koheleta 7:1). Na pierwszy rzut oka, może się to wydać dość negatywnym spojrzeniem na życie. Jednakże przy głębszym zastanowieniu, słowa te wyrażają typowe żydowskie przekonanie, że „czyn jest rzeczą nadrzędną i fundamentalną” – że liczy się faktyczne osiągnięcie, a nie sama idea, teoria, czy możliwość.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Co to są żydowskie urodziny ?

Co to są Żydowskie Urodziny?
Nasze żydowskie urodziny to oczywiście dzień w którym urodziliśmy się według kalendarza żydowskiego.
W żydowskiej tradycji nie uważa się tej daty za nieistotną. Przeciwnie – wierzymy, że jest pełna znaczenia i doniosłości, a nawet, że jest to swego rodzaju mini-Rosz Haszana!
Według Talmudu w nasze żydowskie urodziny nasze mazl (szczęście) jest wyjątkowe.
Żydowskie urodziny to idealny dzień na zastanowienie się nad naszym żydowskim życiem. To także dobry moment na nowe postanowienia dotyczące dobrych uczynków i na pogłębienie naszego zaangażowania w Torę, w jej rolę w naszym życiu.
Zgodnie z tradycją w żydowskie urodziny spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, żeby uczcić je po żydowsku. Świętując pamiętajmy żeby odmówić modlitwę, w której podziękujemy B-gu, ofiarować pieniądze na cel dobroczynny i nauczyć się trochę Tory.

DrukujEmail