Kadisz
Kadisz (tłum. dosł. z hebr. „święty”) - jest to jedna z najważniejszych modlitw w judaizmie, jest to hymn ku czci Boga.
Kadisz często nazywany jest modlitwą za zmarłych, ale jest to mylne przekonanie.
Istnieją różne rodzaje modlitwy kadisz, a jeden z nich to Kadisz Jatom (קדיש יתום), tzw kadisz sierocy, zwany też kadiszem żałobnika, od XV stulecia, odmawiany przez syna zmarłej osoby - matkę czy ojca - codziennie, przez jedenaście miesięcy po jej śmierci, a także w każdą rocznicę jej śmierci.
Kadisz, jak powszechnie wiadomo, jest też modlitwą odmawianą po śmierci osób bliskich (nie tylko rodziców) - członków rodziny. Jednak modlitwa ta nie zawiera żadnych odniesień do śmierci lub żałoby.
Kadisz jest modlitwą o życie, to dlaczego odmawiamy kadisz po śmierci rodziców lub krewnych? Jak nauczał Rabin Akiwa, dusza ojca może wznieść się do niebios dopiero po tym, jak jego dziecko odmówi kadisz. Po raz pierwszy wzmianka o kadiszu jako modlitwy za zmarłych pojawiła się w Midraszu. Jego forma zrodziła się w czasach talmudycznych.
Człowiek póki żyje, uświęca świat swoimi pozytywnymi działaniami. Gdy odchodzi, ta pozytywna energia zostaje wśród żywych - o tym też wspominamy, odmawiając kadisz za tego, kto odszedł.
PRZYŁĄCZ SIĘ (DO MODLITWY)..... NIE PRZESZKADZAJĄC INNYM W SYNAGODZE
POCZĄTKOWO TYLKO JEDNA OSOBA W SYNAGODZE ODMAWIAŁA MODLITWĘ KADISZ, ALE Z BIEGIEM CZASU KAŻDY CZŁOWIEK W ŻALOBIE PO ZMARŁYM W RODZINIE ZACZĄŁ TEŻ ODMAWIAĆ KADISZ.
PROBLEM POWSTAŁ, BO TAKIE CHAOTYCZNE MODLITWY BYŁY BARDZO HAŁAŚLIWE I STWARZAŁY ATMOSFERĘ "NIEPORZĄDKU" W SYNAGODZE.......