Praktyka

Kobiety pomagające kobietom

Kobiety pomagające kobietom
Rola asystentki przy narodzinach dziecka
 Sara Zadok
Miriam swoje palce miała splecione z moimi. Przy każdym skurczu, który przebiegał przez jej ciało, ściskała moje palce mocniej. „B-że pomóż mi proszę”, „B-że pomóż mi proszę, daj mi moje dziecko”, szeptała pomiędzy skurczami. Położyłam zimny okład na jej czole i modliłam się z nią.  
Kiedy jej uścisk zaczął zacieśniać się bardziej łagodnie powiedziałam do jej ucha: „ty to robisz Miriam, rodzisz swoje dziecko”. W momencie czystej intensywności i uwolnienia ukazała się słodka, mała głowa z czarnymi włosami – „ teraz wydychaj delikatnie”, powiedziała akuszerka. „Phh”, „phh”, „phh”, wydychałyśmy razem. „Jeżeli czujesz,
że chcesz odrobinę przeć, przyj”, powiedziała akuszerka. Z nowym oddechem i ponownym złapaniem moich dłoni urodziła swojego noworodka - pięknego i zdrowego chłopca.Modliłam się, śpiewałam, tańczyłam, czytałam jej.  „Dziękuję ci B-że, dziękuję ci B-że, dziękuję ci B-że!” - to było wszystko, co potrafiła powiedzieć kiedy położyła głowę na moim ramieniu. To było piękne. To był drugi poród Miriam, a ja byłam asystentką przy jej porodzie.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Siła aktu narodzin

Siła aktu narodzin
Monet Mindell
Nie ma żadnej hierarchii jeżeli chodzi o rodzenie.  Wszystkie kobiety w porodzie są równe – bogata czy biedna, sławna czy zwyczajna, gruba czy chuda. Wszystkie rodzące kobiety przeżywają tę samą podróż kiedy rodzą dziecko. Oddychanie, śmiech, płacz, strach, szok, ekscytację, kołysanie, chodzenie, huśtanie, raczkowanie, przytulanie oraz „popychanie” swego dziecka do naszego świata. Czy urodzone jest poprzez cesarskie cięcie czy też naturalnie, z pomocą środków przyśpieszających poród czy z pomocą własnych sił natury, później czy wcześniej - to nie wydarzy się bez: krwi, potu i zazwyczaj łez.
A wszystkie, rodzące kobiety są piękne i heroiczne.
Każdy moment w podróży poczęcia, ciąży i narodzin jest ważny. Narodziny są akceptacją wyzwania będącego przeznaczeniem ciężarnej kobiety.Wielu ludzi myśli, że ostateczny rezultat jest tym, co liczy się w akcie narodzin – zdrowe niemowlę jest wszystkim co się liczy. Jak to być może prawdą? Czy każdy moment na tym świecie i każdy oddech który bierzemy nie jest znaczący w naszej podróży, w osiąganiu naszego potencjału, naszej osobistej tikun olam [hebr. naprawy świata] – nie jest naprawianiem tego świata?  A co z Tymi odważnymi kobietami, które godzinami, dniami pozostają w trudzie porodu, aby jedynie wydać na świat dziecko, które nie przeżyje?  Czasami nie ma nagrody na koniec ciąży. Jednakże każdy moment w podróży poczęcia, ciąży i narodzin jest ważny. Jak mówi mój Rabin: „Celem jest wzrastanie, wyzwaniem - jest wiedzieć”.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Płynąc na fali narodzenia

Płynąc na fali narodzenia
Sarah Zadok
Płynąc na fali narodzenia Kiedy nauczam używam białej tablicy i często zaczynam moje wykłady na temat przygotowań do narodzin dziecka prosząc kobiety o wyrażenie swoich skojarzeń związanych ze słowami „narodziny dziecka”. Od czasu do czasu zapisujemy na tablicy jakieś pozytywne słowa jak na przykład: „niemowlę”, ”ekscytacja”, czasem nawet „błogosławieństwo”. Ale bardziej typowe są słowa takie jak: „ból”, „strach”, „przytłaczające”, „utrata kontroli”, „śmierć”.
To są właśnie te słowa, które powodują, że trwam w tym biznesie.
Myśl, że okres ciąży i narodzin dziecka są bolesnym i niebezpiecznym wydarzeniem została w nas „zasiana” już w dzieciństwie. Jeżeli chodzi o mnie to nie widziałam nigdy hollywoodzkiego filmu, który pokazywałby poród inaczej aniżeli „nagły wypadek”.  Kiedy po raz pierwszy byłam w ciąży doświadczyłam absurdu „nowoczesnego folkloru” związanego z narodzinami, kiedy przymierzałam kapelusz w Jerozolimie. Sprzedawczyni przybiegła do mnie - kiedy podniosłam ręce, aby włożyć na głowę kapelusz - besztając mnie, i mówiąc…nie podnoś rąk powyżej głowy! Okręcisz pępowinę wokół szyi płodu”. Jest to nieprawdopodobny fenomen jak bardzo złe informacje i negatywna wyobraźnia są akceptowane jako absolutna prawda i przekazywane z jednego pokolenia na pokolenie następne.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Czy życzy się Mazal Tow kobiecie w ciąży ?

Czy życzy się Mazal Tow kobiecie w ciąży ?   
Aron MossCzy życzy się Mazal Tow kobiecie w ciąży?
Pytanie:
Właśnie dowiedziałam się, że przyjaciółka jest w ciąży. Ona jest bardzo religijną osobą, tak więc, chciałam postąpić prawidłowo. Czy jest stosowne, aby składać gratulacje kobiecie w ciąży?
Odpowiedź:
Poczęcie dziecka jest jak poczęcie idei. Nowa idea jest bardzo podniecająca, ale dopóki nie jest wprowadzona w rzeczywistość realnego świata, jest za wcześnie, aby to celebrować. To samo dotyczy ciąży.
Zajście w ciążę jest cudownym wydarzeniem. Ten cud jest najbardziej naturalnym i najbardziej normalnym doświadczeniem we Wszechświecie. Ale tak jak ekscytujące jest zajście w ciążę to rzeczywiście na razie nic się nie wydarzyło. Ciąża jest potencjałem, który dopiero powinien być wypełniony, preludium czegoś co dopiero przybędzie, krokiem w kierunku nowego życia, które dopiero nadejdzie, iskrą idei, która dopiero zostanie wprowadzona w życie.

Czytaj dalej

DrukujEmail

Czy są żydowskie zwyczaje na czas ciąży i porodu ?

Miesiące ciąży to bardzo cenny i szczególny czas. Jak za pewne powiedział ci Twój lekarz, nastawienie, zachowanie i dieta matki w tym czasie mają ogromny wpływ na zdrowie i przyszły rozwój płodu. Najnowsze badania wskazują również wpływ fizycznego i emocjonalnego środowiska na nienarodzone dziecko. Kobieta w ciąży powinna być otoczona pozytywną, cichą i spokojną atmosferą. Złość i niepokój powinny być unikane zawsze, kiedy to tylko możliwe.
To samo sprawdza się, jeśli chodzi o duchowy rozwój embrionu i płodu – zachowanie matki, jak również jej otoczenie mają wpływ na całe przyszłe życie rozwijającego się właśnie nowego życia. Nasi mędrcy zachęcają kobiety, aby wykorzystały miesiące ciąży na wzrost w dobrych uczynkach i na duchowe doskonalenie się.

Czytaj dalej

DrukujEmail