Kabbalat Panim- przyjęcie przed chupą

Jak:Kabbalat Panim
Wedle zwyczaju, państwo młodzi powinni być gospodarzami przyjęć poprzedzającyh chupę. W jednym pokoju panna młoda gości kobiety, w drugim gospodarzem przyjęcia dla mężczyzn jest pan młody. Podawane są przekąski, napoje orzeźwiające, oraz alkohol, którym wznosi się toasty. Zazwyczaj na kobiecym przyjęciu potraw jest więcej i układa się je w formie szwedzkiego stołu.
Przyjęcie panny młodej:
Panna młoda siedzi na zdobionym krześle stylizowanym na tron. Podchodzą do niej przyjaciele i krewni, aby życzyć jej mazal tov, dać jej wsparcie duchowe.
Przyjęcie pana młodego:


Odśpiewywane są pieśni, często również pan młody – lub inny z gości – cytuje Torę.
Jak powiedziano wcześniej, panna młoda spoczywa na zdobionym krześle, przypominającym tron. W wielu społecznościach, na przyjęciu pana młodego spisywana jest tena'im Tena'im (dosłownie znaczy to: warunki) to document, który stanowi wykaz obowiązków rodzin wobec młodej pary, jak na przykład ciężar wydatków ślubnych, czy pokrycie wydatków na urządzenie domu. Po złożeniu nań podpisów, ktoś otrzymuje zaszczyt odczytania go na głos (musi to być osoba, która płynnie odczytuje teksty spisane w języku aramejskim). Pod koniec czytania, matki pana i panny młodej tłuką talerz z porcelany lub szkła. Jeżeli matki nie są obecne, zaszczyt ten przypada w udziale kobietom, które będą prowadzić pannę młodą pod chupę.
Na wielu weselach również w tym momencie przeprowadza się ceremonię związaną z  ketubą (kontraktem małżeńskim), która zostaje podpisana z udziałem świadków.
W kręgach Chabadu, pan młody powinien wygłosić dyskurs chasydzki dotyczący mistycznych aspektów małżeństwa.
Dlaczego?
Oddzielne przyjęcia: Zwyczaj polegający na zakazie składania sobie wzajemnych odwiedzin przez państwa młodych na tydzień przed ślubem (aż do ceremonii okrycia panny młodej welonem) wymusza taki właśnie tryb.
Stłuczenie talerza: Nieodwracalne w skutkach rozbicie talerza na kawałki symbolizuje nieodwołalność zapisów zawartych we właśnie przeczytanym tena'im.
Dyskurs chasydzki: Dyskurs zawiera koncepcje zawarte w pismach wszystkich Rebbe Chabadu i służy za zaproszenie tych wielkich mędrców chasydyzmu do udziału w i błogosławienia ceremonii zaślubin.

DrukujEmail