Masada
Na brzegu Pustyni Judzkiej, na skalistym płaskowyżu wznoszącym się nad Morzem Martwym, leży odkopana ruina królewskiej cytadeli. Była to ostatnia twierdza utrzymana przez Zelotów, którzy nie chcieli się poddać rzymskiej okupacji. Kiedy nie mogli się dłużej opierać, Masada stała się scenerią jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń żydowskiej historii.
Duchowe znaczenie
Autorytety żydowskie różniąsięw kwestii samobójstwa, którego przykład stanowi Masada. Niektórzy uznają je za heroicznemęczeństwo, lecz inni twierdzą, że choć Żydzi powinnizawsze chcieć przyjąć męczeństwo jeżeli jest to konieczne – to zabicie siebie,nawet jako uprzedzenie nadchodzącej klęski,jest niewłaściwe.
Nie mniej jednak zauważamy moralność ich decyzji, Masada opowiada historię o heroizmiew najciemniejszych momentach. Dlatego też, Masada natychmiast po odkryciu iotwarciu dla zwiedzającychstała sie atrakcją. Szybko stała się symbolem odwagi dla ludzi zdeterminowanych do życia w wolności we własnych krajach. Bo rzeczywiście, Masada była miejscem bohaterskiegooporu o mitycznych rozmiarach.
Patrząc inaczej na Masadę stwierdzamy, że Żydzi popełnili samobójstwo w desperacji, przekonani, że nie ma już nadziei; gdy nie było już wiary, a żydowska gwiazda została całkowicie zaćmiona. Wydawało się, że naród żydowski zniknie z historii. Lecznigdydo tego nie doszło. Wręcz odwrotnie, populacja Żydów zaczęła znowu rosnąć. Masada jest tak ważna, ponieważ mówi światu, że dziedzictwo Żydów nie może być wymazane, że losnarodużydowskiego jest taki, że nawet w najniższym punkcie,przeznaczony jest on do ożywienia i ponownego wzrostu; że Żydzi są ludźmi wieczności.
Podstawowa historia
Górującyna wysokości1 200 stóp ponad otaczającą pustynią i okrążona przez głębokie wąwozy, płaskowyżMasada był więc naturalną fortyfikacją. Na wschodzie, ziemia urywała się prosto do Morza Martwego. Ścieżka na tym boku była nazywana (i nadal jest)"wężową" przez jej wąskie i wijące się zakręty. Jedyna inna droga, na zachodniej stronie, była tylko odrobinę bardziej dogodna do przejścia.
W I wieku p.n.e., królHerod – wspierany przez Rzymian, służalczy władca Izraela – zbudował na tej górze wymyślną fortecę, włącznie z przestronnymi pałacami, luksusowymi łaźniami, dobrze zaopatrzonymi spichlerzami, i dwunastoma ogromnymi cysternami. Podczas I choć zbudował tę fortecę ze strachu(czy raczej paranoi) przedEgiptem, służyła mu ona częściowo jako dom letniskowy.
Lata później, w66 roku n.e., Masada stała się schronieniem Zelotów sprzeciwiającychsięRzymskiej władzy. Prowadzeni byli przezEleazaraben Jaira. Po zdobyciu Jerozolimy i zniszczeniu Drugiej Świątyni w69 w n.e., więcej Żydów przyłączyło się do tej grupy. Odpierali oni (zarówno wbrew Rzymianom, jak i opozycyjnym frakcjom żydowskim) próby wysiedleniaich przez Rzymian i utworzenia z Masady bazy strategicznej ataków. Doskonale zaopatrzeni w jedzenie, któreHerod magazynował, oraz w wodę z cystern, mogli wytrwać nieskończenie długo.
W72 r. n.e. rzymski gubernatorFlawiuszSilwa zadecydował, żenależy raz na zawsze rozprawić się z tą fortecą oporu. 15 000 źołnierzyz rzymskiego obozu – włącznie z DziesiątymLegionem Rzymskim, jak i żydowskimi jeńcami wojennymi – przygotowywało się na długie oblężenie przeciwko1 000 mężczyzn, kobiet i dzieci zgromadzonymna górze.
Po nieudanym atak nu mury powschodniej stronie, wybudowali długą, szerokąrampę szturmową na przeciw zachodniej strony, zużywając przy tym tysięcy ton kamieni i ziemi. Potem, przy użyciu tarana, przebili kamienny mur fortecy. Obrońcy zbudowali w międzyczasie następną ścianę, której już Rzymianie nie mogli zniszczyć za pomocą tarana, ponieważbyła miękka i elastyczna. Ten murRzymianie zniszczyli za pomocą ognia, iplanowali zajęcie fortecę następnego dnia.
Tej nocy, Eleazar zgromadził wszystkichZelotów i rozmawiał z nimi. Wspólnie zadecydowali, że wolą raczej odebrać sobie życie niż wpaść ręce Rzymian. Każdy mężczyzna zabiłwięcswoją żonę i dzieci; potem mężczyźni ciągnęli losy izabijali się nawzajem do ostatniego, który to podpalił wszystko i popełnił samobójstwo.
Rano, Rzymianie wkroczyli do fortecy i znaleźli jedynie martwe ciała.
Dwie kobiety i pięcioro dzieci przetrwało to masowe samobójstwo ukrywając sie w cysternie, dzięki czemu Józef Flawiusz mógł dowiedzieć się, co naprawdę tam się wydarzyło i opisać tę historię. Józef Flawiusz jest jedynym znaczącym źródłem informacji o wydarzeniach naMasadzie.
Od czasu, gdy Masada została zidentyfikowanaw1838roku, odkrycia podczas wykopalisk zdarzały się regularnie. Narodowy Park Masady został otworzony w1966roku, od tego czasu Urząd Ochrony Przyrody Izraela i Parków Narodowych prowadzi konserwacje i renowacje. Wykopaliska są nadal w toku.
Dziś
Masada położona jest na południowym-wschodzieIzraela. Wycieczka naMasadę może być połączona z wizytą nad Morzem Martwym i/lub zapierającym dech w piersiach Narodowym Parku Ein Gedi.
Wejść na Masadę, od wschodu, można albo przy pomocy kolejki linowej(zaminimalną opłatą), lub piechotą przez Wężową Ścieżkę – jest to umiarkowana wspinaczka, która powinna zająć około 45-60 minut. Z zachodu, wspinaczka na rampę, którąwybudowali Rzymianie zabiera jakieś 15-20 minut. Można dotrzeć do zachodniej strony z miasteczkaArad. (Wokół Masady nie ma żadnej drogi, więc podróż ze wschodniego wejścia do zachodniego zabiera w przybliżeniu godzinę i kwadrans).
Podczas letnich miesięcy, na pustynnym terenie Masady może stać się niebezpiecznie gorąco. W tym czasie, ze względów bezpieczeństwa, nie można wspinać się na górę później niż we wczesnych godzinach porannych. Miejsce to zostaje otwarte dla wędrowców przed wschodem słońca. Zawsze upewnij się, że jesteś dobrze zaopatrzony w butelki z wodą, by się nie odwodnić, i czapkę dla ochrony przed słońcem, co jest zasadniczo ważne. na wschodnim wejściu na górze jest sklep z pamiątkami, są tam także sprzedawane naprawdę smaczne koszerne lody!
Nocą, spektakularne przedstawienie dźwięko-świetlne odtwarzającehistorięMasady odbywa się na zachodniej części szczytu góry, gdzie odwiedzający są sadzani w naturalnym amfiteatrze. W zimę to przedstawienie sie nie odbywa.
Informacje na temat godzin i opłat można znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Ochrony Przyrody Izraela i Parków Narodowych (Israel Nature and National Parks Protection Authority's):www.parks.org.il. Kliknij tam na angielską wersję: "English site" i poszukaj"Massada".