27 Stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
r.27 Stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Spisane w języku polskim przez Sophię Braun – Izrael
Artykuł poświęcony świętej pamięci Rabina Kalonymus Kalman Shapira – znany jako Rabin z Piaseczna (17 km od Warszawy) i dla Zosi z Piaseczna, ona nadal tam jest!
http://en.wikipedia.org/wiki/Kalonymus_Kalman_Shapira
Często zastanawiam się jak to jest możliwe, ze przecież większość Zdów, którzy zginęli podczas Shoah to byli religijni /ortodoksyjni/chasydzi – z drugiej strony tak mało o nich wiemy. Ta żydowska wiara i pokorność, czy to była ostatnia bron, aby zachować postać Człowieka wobec okrutnej bestii „NadCzlowieka”?
Ta żydowska wiara i spełnienie mizwot w warunkach zupełnie niemożliwych – czy to jest Siła i Przekazanie dla następnych pokoleń? Nasi wielcy Rabini, duchowi przywódcy w żydowskich miasteczkach – jakie mieli myśli i przeslania dla swoich chasydów?
Jakie wartości są kontynuowane do dziś w okresie wielkich zmian technologicznych i postępu we wszystkich prawie dziedzinach zżycia, te wartości bez których nie ma żadnej stabilności i wszystko się rozpada jak domek z kart, i czujemy się jeszcze bardziej zagubieni i bez zrozumienia gdzie jest ta rodzina? Ta tradycja? Do kogo należymy?
Istnieje obszerna literatura pamiętników i wspomnień właśnie tych ludzi, którzy pozostali przy życiu i przekazali nam informacje, opisy i świadectw
Opowiadanie o Rabinie z Piaseczna po raz pierwszy usłyszałam na koncercie Rabina Karlibach w Jerozolimie.
Jego utwór zatytułowany ‘The Holy Hunchback” – śpiewa i opowiada posłuchajcie
Opowieść o Shoach , o Rabinie z Piaseczna, zamordowany w Getcie Warszawskim w 1943 – pisząc swoje komentarze do Tory, książki dla uczniów i jego słynne dzieło „Eish Kodesh” – Holy Fire, Experiencing the Divine, Hovat HaTalmidim
Opowieść o Świętym Garbusie.
Żyd polski, który w wieku 11 lat jeszcze jako uczeń Rabina z Piaseczna był uwieziony w Oświęcimiu. Jak przetrwał te okrucieństwa I jak spełniał mizwot swego Rebe, który go nauczył
Der grester zach in die velt iz tzu toen a tova far yenem!!
Największym uczynkiem jest zrobić dobry uczynek dla bliźniego!
Ile dobrych uczynków można zrobić dla współwięźniów w obozie zagłady!
Ile dobrych uczynków można jeszcze zrobić, kiedy się zamiata ulice Tel Awiwu po wojnie?
I jak można obchodzić najweselsze święto “Simchat Tora” w Getcie Warszawskim, kiedy jedyny syn Rabina z Piasecznej został zamordowany I właśnie chasydzi dowiedzieli się o tym I przekazali straszna wiadomość dla Rebe. Czy Rebe będzie miał siły, aby przyjść na modlitwę, aby świętować “Simchat Tora” – ten uczynek jest natychmiast karany śmiercią?
Posłuchajcie…. Posłuchajcie…
Rabi Carlibach opowie I przekaże te wielkie posłanie
Der grester zach in die velt iz tzu toen a tova far yenem!!
Największym uczynkiem jest zrobić dobry uczynek dla bliźniego!
Dodatkowe linki:
http://www.studnia.org/piaseczno/cadyk.htm
http://www.sztetl.org.pl/pl/city/piaseczno/
http://www.freewebs.com/jewish-spiritual-and-beautiful/experiencedivine.pdf
http://www.torah.org/learning/tehillim/ch83.html
http://www.mpaths.com/2007/07/new-video-about-piaseczna-rebbe-aish.html