9 Aw – dzień katastrof – Tisza BeAw

r.

9 Aw - Tisza Be-Aw upamiętnia listę dotkliwych tragicznych wydarzeń w historii narodu żydowskiego.

1. Szpiedzy wrócili ze złą - nieprawdziwą ! wiadomością.

Wyobraźmy sobie: jest rok 1313 p.n.e. Izraelici są na pustyni, niedawno doświadczywszy cudownego Wyjścia z Egiptu , a teraz są gotowi, aby wejść do Ziemi Obiecanej. Ale najpierw wysyłają misję zwiadowczą, aby opracować rozważną strategię działań. Szpiedzy wracają ósmego dnia miesiąca Aw i donoszą, że kraina jest nie do zdobycia. Tej nocy, dziewiątego Aw, ludzie płaczą z rozpaczy - boją się. Twierdzą, że woleliby wrócić do Egiptu, niż zostać zabici przez Kananejczyków. Haszem jest oburzony z powodu tej publicznej demonstracji nieufności wobec Jego mocy, a co za tym idzie, to pokolenie Izraelitów nigdy nie wkracza do Ziemi Świętej. Tylko ich dzieci mają ten przywilej, po wędrówce po pustyni przez kolejne 38 lat.

2. Obie Świątynie zostały zniszczone.

Pierwsza Świątynia została również zniszczona dnia 9 Aw (423 p.n.e.). Pięć wieków później (w 69 roku n.e.) Rzymianie zbliżali się do Drugiej Świątyni, by ją spalić.

3. Przegrana bitwa pod Betar.

Gdy Żydzi zbuntowali się przeciwko rzymskim rządom, wierzyli, że ich przywódca, Szymon bar Kochba, spełni ich mesjańskie tęsknoty. Ale ich nadzieje się nie spełniły w 133 roku n.e., gdy żydowscy buntownicy zostali brutalnie wymordowani w ostatecznej bitwie pod Betar. Data masakry? Dziewiąty Aw!

4. Rzymianie całkowicie zburzyli Beit Hamikdasz.

Rok po zdobyciu Betaru Rzymianie zrównali z ziemią Wzgórze Świątynne, najświętsze miejsce naszego narodu.

5. Żydzi zostali wypędzeni z Anglii.

Żydzi zostali wygnani z Anglii w 1290 roku n.e..Jakiego dnia!? Tisza be-Aw….

6. Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii.

W 1492 roku - „Złoty wiek” Hiszpanii dobiegał końca, kiedy królowa Izabela i jej mąż Ferdynand nakazali wygnanie Żydów z kraju. Edykt o wypędzeniu został podpisany 31 marca 1492 r., A Żydzi mieli dokładnie cztery miesiące na uporządkowanie swoich spraw i opuszczenie kraju. Hebrajska data, w której żadnemu Żydowi nie pozwolono dłużej przebywać w kraju, w którym cieszył się gościnnością i dobrobytem oraz przyczynił się do dobrobytu Hiszpanii? Zgadza się - 9 Aw.

7. Wojny światowe rozpoczęły się dnia 9 Aw.

Kolejne tragiczne zdarzenia dnia 9 Aw.

Według opinii wielu historyków II wojna światowa oraz Holokaust były tak naprawdę przedłużeniem I Wojny Światowej, którą Niemcy wypowiedziały Rosji dnia 01 sierpnia 1914 roku (według kalendarza gregoriańskiego), co odpowiada dacie ….9 Aw 5674 =Tisza Be’Aw (według kalendarza hebrajskiego).

Co o tym wszystkim sądzić? Po prostu zbieg okoliczności? Przypadek?! Żydzi postrzegają to jako kolejne potwierdzenie głęboko zakorzenionego przekonania, że historia nie jest przypadkowa; wydarzenia - nawet te straszne, tragiczne - są częścią B-skiego planu i mają duchowe znaczenie. Przesłanie czasu jest takie, że wszystko ma racjonalny cel, nawet jeśli tego nie rozumiemy.

(ilustracja: ashdodnet.com)