Bejt HaSzoewa – „Wlewanie wody” w Święto Sukkot

r.

Simchat Bejt Haszoewa - (Wlewanie wody) w Święto Sukot.

I powiedział Stwórca "Lejcie przede Mną wodę w Święto, a Ja pobłogosławię wasze pola deszczem"

Za czasów Świątyni w Jerozolimie, jednym ze szczególnych rytuałów Święta Sukkot było uroczyste polewanie ołtarza ofiarnego wodą. W traktacie Miszny „Rosz Haszana” odnotowano, że w okresie Święta Sukkot, Wszechmogący decyduje, ile wody spadnie z nieba w nowym roku: czy będzie dość deszczy, by ziemia wydała dobry urodzaj. Tak więc rytuał uroczystego polewania wodą ołtarz ofiarny był swoistą prośbą o zesłanie życiodajnych deszczy. Wodę do tego celu czerpano ze źródła w miejscowości Szyloach w pobliżu Jerozolimy i przynoszono do Świątyni. Czynność ta była poprzedzona całonocnym uroczystym wzniosłym imprezowaniem na dziedzińcu Świątyni - w odległości 15 kroków od azarah (wewnętrzny dziedziniec) stali Lewici, głośno brzmiała radosna muzyka w wykonaniu grupy muzykantów grających na różnych instrumentach muzycznych, świątynni mędrcy tańczyli, żonglerzy żonglowali płonącymi pochodniami, lampy naftowe i ogromne latarnie oświetlały całe miasto. Zabawa trwała aż do świtu, po czym procesja podążała do Szyloach by "czerpać wodę radości.”
Mędrcy Talmudu mawiali: ”Ten, kto nie widział radosnego świętowania czerpania wody, nie widział prawdziwej radości życia."
Uroczyste polewanie wodą ołtarza ofiarnego odbywało się każdego dnia świętowania Sukkot, ale wyłącznie w okresie Chol Hamoed (czyli pomiędzy dniami ścisłego Święta, mogą odbywać się imprezy, zabawy etc, ponieważ wiele z elementów świątecznych obchodów (na przykład gra na instrumentach muzycznych bądź włączanie muzyki z mediów) nie są dozwolone w Jom Tow (Dzień Święta).
Dziś wspominamy te radosne obchody Simchat Bejt HaSzoewa ("Radość Czerpania Wody”), urządzając radosne świętowanie na ulicach, z muzyką i tańcem, z grillowaniem, śpiewaniem. Rebbe zainicjował zwyczaj organizowania takich uroczystości w okresie Hol Hanoed, też w Szabat i Jom Tow (ale bez instrumentów muzycznych oczywiście). Fakt, że  możemy świętować również na ulicach, jak mówił Rebbe, oznacza to, że jesteśmy wolni, aby świętować radość Sukkot pełnią radości.