Akcesoria

r.

Ecej Chaim(hebr. drzewa życia; ec chaim – drzewo życia)
Ecej Chaim są dwoma drewnianymi wałkami przytwierdzonymi do każdego z zakończeń zwoju Tory, wokół których jest on zrolowany. Każdy wałek jest wystarczająco długi by wychodził poza górny i dolny brzeg zwoju i używany jest jako uchwyt, za który trzyma się zwój Tory i dzięki któremu roluje się zwój z jednej części do następnej.


Gartel(Jidisz, pasek)
Gartel to szarfa używana do związywania zwoju Tory, tak by pozostała ona zamknięta i zabezpieczona pod swoim aksamitnym okryciem. Kiedy zwój Tory  okazuje się niekoszerny (np. gdy jakaś litera wyblakła) i czeka na naprawę, jego gartel jest związany wokół jego aksamitnego okrycia na zewnątrz jako ostentacyjne przypomnienie, że nie jest on do użytku.
Mantel (Jidisz, peleryna)
Wartościowy skarb nie pozostawia się wystawionym i niezabezpieczonym. Przykrywamy więc zwój Tory złożonymi przykryciami, ubierając go w "sukienkę" zanim złoży się go na zaszczytnym miejscu w Arce i opuści zasłonę. Mantel jest ozdobnym okryciem, który zarówno chroni jaki i upiększa zwój Tory, zazwyczaj wykonany jest z aksamitu i haftowany złotymi nićmi, ozdabiany jedwabiem i ornamentami z koralików.
Keter (hebr., korona)
Tora jest naszym najcenniejszym dobytkiem i z miłością jej to okazujemy. Ozdabiamy ją koroną, najczęściej srebrną, symbolizującą nasze wysiłki i uwielbienie. Korona spoczywa na drewnianych wałkach, który wystają ponad zwój.
Jad (hebr. ręka)
Jad to wskaźnik używany przez czytającego Torę by pomóc innym w podążaniu za czytaniem napisanych słów. Zwykle wykonany jest ze srebra, zakończenie tego drążka jest zwyczajowo ukształtowane w dłoń z wyciągniętym palcem wskazującym. Łańcuszek przyczepiony do jego drugiego końca  może by używany by zawinąć go wokół zwoju Tory, gdy jest odkładany.