Chanukija jako uniwersalny symbol

r.

Chanukija jako uniwersalny symbol wolności religii wzbudza poczucie żydowskiej dumy. W 1974 Chabad-Lubawicz zorganizował pierwsze publiczne zapalanie świec chanukowych w Stanach Zjednoczonych u stóp Liberty Bell w Filadelfii. Następnego roku, Chabad-Lubawicz ufundował prawie 7-metrową mahoniową chanukiję na placu Union Square w San Francisco.


Lubawicz Rebe napisał w 1982 roku, że te publiczne uroczystości „były inspiracją dla wielu, wielu Żydów i wzbudziły w nich poczucie przynależności do narodu żydowskiego... Dla wielu innych były powodem do dumy z bycia Żydem”. Dlatego właśnie, Chabad-Lubawicz organizuje publiczne zapalanie świec chanukowych wszędzie tam gdzie mogą być Żydzi – gdyż widok tych wielkich wystawionych na zewnątrz świeczników zachęca Żydów do aktywności i pobożności.


Idea wystawionych na zewnątrz chanukij pochodzi z Talmudu z 1 wieku n.e. Napisane jest tam, że świece chanukowe powinny palić się przy ulicach tak, aby widzieli je wszyscy przechodnie, nawet nie-Żydzi. W czasach antycznych, chanukiję powszechnie uważano za symbol wolności religijnej i wyższości praw religijnych nad jakąkolwiek ludzką potęgą. W 1989 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych potwierdził uniwersalne znaczenie chanukiji utrzymując prawomocność wystawiania chanukowych menor w miejscach publicznych.


Co roku na całym świecie publicznie zapala się tysiące świeczników chanukowych. Chabad-Lubawicz dał przykład, ale nie jest już jedynym organizatorem tych imprez. Jedna po drugiej, społeczności żydowskie w każdym kraju, dostrzegają piękno i świętość zapalanych w miejscach publicznych chanukij!