Co się je na Rosz haSzana

r.
Zgodnie z tradycją, świąteczny stół w Rosz haSzana z pewnością musi zawierać główne płody Izraela jak: wyroby z pszenicy, jęczmienia oraz winogrona, daktyle, figi, oliwki, granaty. Mile widziane na świątecznym noworocznym stole również dania z: ryby, wszelkiej zieleniny (dokładnie sprawdzonej pod względem koszerności), buraki, jabłka, marchew, dynia, fasolka szparagowa. Każdy z produktów symbolizuje dobro, które czeka na człowieka w nadchodzącym roku. Na przykład głowa ryby to pragnienie bycia w głowie, a nie w ogonie na ścieżce życia, a granat to dobre uczynki. Z kolei słodycze na stole noworocznym  symbolizują słodkie, przyjemne życie.
Najbardziej rozpoznawalnym i znanym daniem na żydowskim stole noworocznym są niewątpliwie jabłka pieczone z miodem. Jabłko w judaizmie było kiedyś niemal świętym owocem - kiedyś nawet na jabłkach "grawirowano" słowa modlitw!
Kolejnym symbolem Rosz haSzana jest granat: piją z niego sok, obficie posypują dania z ryby ziarnami również dodają je do sałatek. A wszystko dlatego, że w każdym owocu tego granatu jest dokładnie 613 ziaren - dokładnie tyle, ile jest przykazań w judaizmie.
Zwyczajem jest przygotowywanie słodkich cymesów z marchwi, do których często dodaje się inne owoce ziemi Izraela: jabłka, daktyle i figi, co powinno przynieść pomyślność i dobrą pozytywną energię w nowym roku. Marchew można też połączyć z faszerowaną rybą, jeżeli się nie je słodyczy.
Ryba to oczywiście również jest tradycyjną potrawą na noworocznym stole. Jest symbolem obfitości i wzrostu, płodności. Może być gotowana, pieczona, faszerowana itd.
Dla wegetarian pragnących świętować Rosz haSzana zgodnie ze wszystkimi zasadami, istnieje urocza alternatywa dla ryb lub mięs - słone krakersy w kształcie ryby. Nawet rabini nie są przeciwni takiemu analogowi, ponieważ najważniejsze jest to, że na stole znajduje się właściwy symbol i coś, nad czym można odmówić specjalną modlitwę noworoczną.
Oprócz wszystkiego innego warto położyć na świątecznym stole dynię - z nią nasze modlitwy w pewnością pokierują się tam, gdzie powinny - jest to przekonanie każdego pobożnego Żyda...