Co to jest Lag B’Omer

r.

Lag B'Omer (33. dzień Omer) - dzień, w którym świętujemy koniec plagi wśród studentów Rabina Akiwy ben Josefa oraz wzniesienie się na duchowe wyżyny duszy Rabina Szymona Bar Jochai - odejście ze świata materialnego wielkiego mędrca. W tym dniu (18 Ijar) zawieszone są wszelkie smutki okresu żałoby 49 dni Omeru, tego dnia na jeden dzień zniesione są tradycyjne ograniczenia (takie jak m.in.  organizowanie imprez), a chłopcy w wieku trzech lat właśnie tego dnia mają soje pierwsze postrzyżyny - upszerin. Wiele osób odwiedza grób Rabina Szymona Bar Jochai w Meronie w Północnym Izraelu. Tradycyjnie organizowane są wycieczki i ogniska; dzieci bawią się w poszukiwanie „skarbów”, przemarsze z pochodniami, puszczanie tęczowych baniek mydlanych aby przypomnieć, że "za życia Rabina Szymona tęczy nie było widać („był to Znak niezgody w Świecie - Bereszit, 9:14)"

Rebbe zainicjował organizację parad jedności i dumy żydowskiej  w dniu Lag B’Omer. Wiele razy parada, w której uczestniczyły tysiące żydowskich dzieci i ich nauczycieli, odbywała się w pobliżu siedziby Rebbe, na Brooklynie, NYC, USA. (w 1953, 1956, 1957, 1960, 1966, 1967, 1970, 1976, 1980, 1983, 1984, 1987 i 1990)

 

Rabin Szimon bar Jochaj, który żył w II wieku, był pierwszym, który publicznie uczył o mistycznych wymiarach Tory, znanych jako Kabała.  Jest on autorem podstawowego dzieła Kabały – Zoharu. W dzień swej śmierci poinstruował swych uczniów, by obchodzili ten dzień jako „dzień mej radości”.

Chasydzcy mistrzowie wyjaśniają, ze ostatni dzień ziemskiego życia sprawiedliwego oznacza punkt, w którym „wszystkie jego uczynki, nauka i praca” dochodzą do kulminacyjnej doskonałości i do zenitu ich wpływu na nasze życie. Każdego Lag B'Omer uroczyście przypominamy więc życie rabina Szimona i objawienie ezoterycznej duszy Tory.

W Lag B'Omer pamiętamy także o innym radosnym wydarzeniu. Talmud opowiada, że w czasie tygodni pomiędzy Pesach a Szawuot żniwo swe zbierała zaraza, uśmiercając uczniów wielkiego mędrca rabina Akiwy „ponieważ nie odnosili się do siebie z szacunkiem”.  W te tygodnie jesteśmy więc w żałobie i nie możemy wykonywać różnych radosnych czynności określonych przez prawo i zwyczaj. W Lag BaOmer przestano umierać. Dlatego Lag B'Omer niesie ze sobą również tematykę Ahawat Jisrarel, przykazanie kochania i szanowania bliźniego.


udostępnij