Co to jest Lag B’Omer

19 Wrzesień, 2013 r.

Lag B'Omer (33. dzień Omer), kiedy świętujemy koniec plagi wśród studentów Rabina Akiwy ben Josefa oraz wzniesienie się na duchowe wyżyny duszy Rabina Szymona Bar Jochai. W tym dniu (18 Ijar) zawieszone są wszelkie smutki okresu żałoby 49 dni Omeru, tego dnia na jeden dzień zniesione są tradycyjne ograniczenia (takie jak m.in.  organizowanie imprez), a chłopcy w wieku trzech lat właśnie tego dnia mają soje pierwsze postrzyżyny - upszerin. Wiele osób odwiedza grób Rabina Szymona Bar Jochai w Meronie w Północnym Izraelu. Tradycyjnie organizowane są wycieczki i ogniska; dzieci bawią się w poszukiwanie „skarbów”, przemarsze z pochodniami, puszczanie tęczowych baniek mydlanych aby przypomnieć, że "za życia Rabina Szymona tęczy nie było widać („był to Znak niezgody w Świecie - Bereszit, 9:14)"

Rebbe zainicjował organizację parad jedności i dumy żydowskiej  w dniu Lag B’Omer. Wiele razy parada, w której uczestniczyły tysiące żydowskich dzieci i ich nauczycieli, odbywała się w pobliżu siedziby Rebbe, na Brooklynie, NYC, USA. (w 1953, 1956, 1957, 1960, 1966, 1967, 1970, 1976, 1980, 1983, 1984, 1987 i 1990)

 

Rabin Szimon bar Jochaj, który żył w II wieku, był pierwszym, który publicznie uczył o mistycznych wymiarach Tory, znanych jako Kabała.  Jest on autorem podstawowego dzieła Kabały – Zoharu. W dzień swej śmierci poinstruował swych uczniów, by obchodzili ten dzień jako „dzień mej radości”.

Chasydzcy mistrzowie wyjaśniają, ze ostatni dzień ziemskiego życia sprawiedliwego oznacza punkt, w którym „wszystkie jego uczynki, nauka i praca” dochodzą do kulminacyjnej doskonałości i do zenitu ich wpływu na nasze życie. Każdego Lag B'Omer uroczyście przypominamy więc życie rabina Szimona i objawienie ezoterycznej duszy Tory.

W Lag B'Omer pamiętamy także o innym radosnym wydarzeniu. Talmud opowiada, że w czasie tygodni pomiędzy Pesach a Szawuot żniwo swe zbierała zaraza, uśmiercając uczniów wielkiego mędrca rabina Akiwy „ponieważ nie odnosili się do siebie z szacunkiem”.  W te tygodnie jesteśmy więc w żałobie i nie możemy wykonywać różnych radosnych czynności określonych przez prawo i zwyczaj. W Lag BaOmer przestano umierać. Dlatego Lag B'Omer niesie ze sobą również tematykę Ahawat Jisrarel, przykazanie kochania i szanowania bliźniego.


udostępnij