Co to Szabat ?

r.

Co to Szabat?
Chani Benjaminson
Szabat to Żydowska Sobota, świętowana każdy tydzień od zachodu słońca w piątek do sobotniej nocy. Po hebrajsku Szabat oznacza “odpoczynek”. Jak jest napisane w Księdze Rodzaju, B-g stworzył świat w sześć dni i siódmego dnia odpoczął od dzieła stworzenia. Adam i Ewa świętowali pierwszy Szabat w Ogrodzie Eden.
Obchodzenie Szabatu przez naród Żydowski jest nakazane czterema z Dziesięciu Przykazań. Uświecamy Szabat i „odpoczynek” w tym wyjątkowym dniu, zdefiniowany jako nie wykonywanie 39 rodzajów twórczych czynności.
Jak w praktyce Szabat jest obchodzony i świętowany?


Krótko:
Gdyż gotowanie i pieczenie nie są dozwolone w Szabat, większość jedzenia jest przygotowana wcześniej.
Szabat jest witany w piątkowy wieczór poprzez zapalenie świec przez dziewczęta i kobiety. Po szczególnej Szabatowej modlitwie wieczornej (którą najlepiej zmówić w synagodze) przystępujemy do świątecznego posiłku, który zaczyna się od błogosławieństwa Kidusz nad kielichem wina lub soku winogronowego; i błogosławieństwa Hamoci nad dwoma całymi bochenkami chleba, zwanymi Chałła. Wspaniały posiłek jest jednym z komponentów Oneg Szabar, “radości z Szabatu”. Dlatego też je się ryby i sałatki, drób lub mięso oraz inne smakołyki.  (Naciśnij tu by uzyskać tradycyjne przepisy)
Szabatowy poranek to też czas na modlitwę, tym razem nabożeństwo zawiera też czytanie cotygodniowej części Tory. Po modlitwie znowu przystępujemy do wyśmienitego, świątecznego posiłku, zaczynającego się od Kidusz i Hamoci. Później popołudniu delektujemy się mniejszym posiłkiem, zwanym Seuda Szliszit. Szabat kończy sie po nastąpieniu nocy w sobotę i jest uwieńczony krótka modlitwą Hawdala (oddzielenie), która oznajmia koniec świętego dnia odpoczynku.  
Podczas Szabatu odpoczywamy od codziennych zajęć. Jest to czas by się zastanowić i pomodlić, jeść i wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, uczyć się i dzielić się z innymi – by pielęgnować i wgłębiać się w naszą duchową stronę.
There is so much more to be said about Shabbat... Please check out our Shabbat Section which is complete with all the information you’ll need. Or, for bite-sized info, see our Shabbat Minutes.
(Jest wiele jeszcze więcej do powiedzenia na temat Szabatu… Proszę odwiedzić naszą Sekcje Szabatową, która zawiera wszelkie potrzebne informacje, lub Szabatowe Minuty, zawierające krótkie i zwięzłe informacje.
Z najlepszymi pozdrowieniami,
Chani Benjaminson,
Chabad.org


udostępnij