Tisza B’Aw – Czym są te Trzy Tygodnie?

r.

Trzy Tygodnie to okres żałobny obchodzony przez Żydów każdego roku, który wypada w lato. To wtedy opłakujemy zniszczenie Świątyni i nasz udział w nadal trwającym Wygnaniu.

Ten okres rozpoczyna się 17-tego dnia hebrajskiego miesiąca Tamuz, dniem postu upamiętniający dzień, w którym mury Jerozolimy zostały przerwane przez Rzymian w 69 roku.

 

Osiąga punkt kulminacyjny i jednocześnie kończy się postem 9-tego Aw, datą upamiętniającą podłożenie ognia w obu Świątyniach. To jest najsmutniejszy dzień żydowskim kalendarzu, gdyż jest to również data innych tragedii, dotykających historię naszego narodu.

Przestrzeganie:

Istnieje wiele różnych zwyczajów związanych z żałobą i praw, które są przestrzegane przez cały trzytygodniowy okres. Np. nie obcinamy wtedy naszych włosów, nie kupujemy nowych ubrań, nie słuchamy muzyki. Nie urządza się wtedy też ślubów.

17. Tamuz  jest dniem postu, w który powstrzymujemy się od jedzenia i picia od świtu do zmierzchu.

Końcowe Dziewięć Dni tych Trzech Tygodni jest czasem zintensyfikowanej żałoby. Rozpoczynając pierwszego Aw, powstrzymujemy sie od jedzenia mięsa, picia wina i noszenia świeżo wypranych ubrań.

9. Aw jest bardziej restrykcyjnym postem niż 17 Tamuz. Rozpoczyna się o zachodzie słońca poprzedzającego dnia, kiedy gromadzimy się w synagodze by przeczytać Księgę Lamentacji. Poza postem, powstrzymujemy się od innych przyjemności: mycia, nakładania balsamów i kremów, noszenia skórzanych butów, i stosunków małżeńskich. Aż do południa, siedzimy na podłodze lub niskich stołkach.

Trzy Tygodnie to coś więcej niż tylko post i lamentacje. Nasi Mędrcy mówią nam, że ci, którzy opłakują zniszczenie Jerozolimy będą mieli udział w oglądaniu jej odbudowanej przy przyjściu Moszijacha. Oby ten dzień nadszedł szybko, a wtedy wszystkie te żałobne daty kalendarza zostaną przemienione w dni niezmierzonej radości i szczęścia.


udostępnij