Dlaczego mężczyźni piją w Purim?

r.

Właśnie teraz powinienem napisać coś o Purim, jednak nie mogę. Całkowicie tracę grunt pod nogami. Jestem mężczyzną, a Purim to babska rzecz. Odnalezienie "kobiety we mnie" również nie pomoże – próbowałem z nią pogadać, lecz nie zrozumiałem jej dobrze. Więc pozostałem z mężczyzną we mnie, który pozostaje zafrapowany przez tę całą rzecz.


Pierwszą sprawą, której nie rozumiem jest to, jak kobiety mogły przejąć Purim tak całkowicie. To znaczy – to prawda, że kobieta, Ester, ocaliła naród żydowski, co zostało upamiętnione w opowieści "Zwoju Estery" i dorocznym święcie. Lecz czyż Mordechaj nie miał również w tym swojego udziału? Więc dlaczego jest to tylko "Zwój Estery"? Oczywiście, Ester ma wiele zasług. Lecz, czy nie mogli nazwać tego "Zwojem Mordechaja i Ester"! Lub, ostatecznie, "Zwojem Ester i Mordechaja"? Dlaczego tak wielki żydowski przywódca i mędrzec został zepchnięty na margines?


W rzeczywistości, na sposób w jaki ja czytam tę opowieść, Ester była inicjatorką i poruszycielką fizycznych wydarzeń, podczas gdy Mordechaj był kierującą siłą stojącą za duchowym rozwojem. To Ester ryzykowała swoje życie wtrącając sie w sprawy Króla, wzbudzając w nim zazdrość o Hamana, i sprawiając by wydał nowy dekret dający Żydom prawo do obrony przed swoim pierwszym dekretem. Ale dlaczego Ester powiodło sie w swojej misji? Ponieważ Mordechaj pobudził Żydów do modlitwy i skruchy. Czyż nie to było prawdziwą przyczyną zbawienia?


To znaczy, czyż w byciu Żydem nie chodzi właśnie o to – o skupienie się na tym co duchowe? Spójrz na Chanukę – mnóstwo tam brutalnych wojowników i przewracających się wojennych słoni Syryjskich i triumfujących zwycięzców, lecz to duchowy aspekt przyćmiewa wszystko inne. Fizyczne sprawy prawie nie figurują w  tym świętowaniu.
Cóż – mówi kobieta we mnie – masz swoją Chanukę, my mamy nasz Purim. Chanuka jest o zachowywaniu sie po żydowsku, a Purim jest o żydowskim byciu

.
Lecz czyż właśnie tym nie jest bycie żydowskie? Zachowywaniem się w pewien sposób?
To właśnie myślał Antioch – mówi moja wewnętrzna kobieta. Antioch powiedział: "Jeśli będziesz zachowywał się po żydowsku, zabijemy cię. Jeśli będziesz zachowywał Szabat czy obrzezasz swoje dzieci, będziesz wrogiem państwa. Jeśli będziesz zachowywał się jak Grek, będziesz w porządku. Bądź zhellenizowanym Żydem. Lub żydowskim Grekiem. Cokolwiek wolisz". Lecz Haman nie dbał o to, jakiego rodzaju Żydem byłeś. Jeśli tylko byłeś Żydem, miał zamiar cię zabić. Nie chodzi o to, co robisz, myślisz, czy w co wierzysz – lecz czym jesteś.


Haman Haman jest twoim autorytetem w kwesti jak być Żydem?


Nie jak być Żydem. Samo bycie celebrujemy w tym tygodniu, nie sposób.


Widzisz co mam na myśli? Nigdy nie zrozumiem kobiet. Myślę, że poprostu pójdę się upić.


udostępnij