Dom pełen żydowskich ksiąg

r.

Wszystkie te książki są dostępne w przekładach: Chumasz, czyli „Pięć Ksiąg Mojżeszowych”. Bóg dyktował, Mojżesz zapisywał, a ty dostałeś by mieć tę księgę w domu. Tehilim, czyli „Psalmy Dawidowe”. Księga nad którą twoi pradziadowie przelewali serca i łzy. Sidur, czyli „Żydowski modlitewnik”. Trzeba było stu dwudziestu mędrców i proroków, by ułożyli dla wszystkich Żydów jeden sposób zwracania się do Jedynego Boga.

Tanach, czyli „Tora, Prorocy i Pisma”. Każde proroctwo jest natchnionym przez Boga dziełem, o którym mędrcy postanowili, że będzie potrzebne każdemu pokoleniu. Zwana przez innych „Biblią” (upewnij się, że masz wiarygodny żydowski przekład). Talmud. Wielotomowy zapis dyskusji, sporów i opowieści, które określają żydowskie postępowanie u początków Diaspory. Podstawowe danie żydowskiej nauki. Zohar, czyli "Kabbała”. Niekwestionowane podstawowe dzieło żydowskiej mistyki, przypisywane Rabiemu Szymonowi bar Jochaj z czasów rzymskich prześladowań.                                                           Miszne Tora, czyli „Rambam”. Pierwsza wyczerpująca kodyfikacja żydowskiego prawa i zwyczajów z XII wieku. Kicur Szulchan Aruch. Bardzo popularny przewodnik żydowskiego postępowania dla każdego, wydany po raz pierwszy w 1870 roku, pióra uznanego autorytetu prawa żydowskiego na Węgrzech. Tanja. Najważniejsze dzieło nauk chasydzkich, które zbiera i rozważa mistyczne i praktyczne aspekty klasycznej myśli żydowskiej.

Przemień swoje miasto. Ilu ludzi potrzeba, aby zamienić miasteczko w miasto? Nasi mędrcy mówią: dziesięciu. Dziesięciu ludzi, którzy studiują Torę każdego dnia. Miejsce, gdzie ludzie studiują Torę w pełnym wymiarze czasowym to jesziwa. Tak jak kilka żydowskich książek zamienia twój dom w świetlany pałac mądrości, tak jesziwa zamienia całe miasto w ośrodek Tory. Wpływa to na każdego w mieście – na ludzi pracujących, którzy organizują prywatne nauki z uczonymi z jesziwy, dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują bezpośredniej pomocy, na nastolatków i studentów uniwersytetu, którzy wpadają, by pogadać i pouczyć się, na każdego, kto przechodzi, by być świadkiem tego, że studiowanie Tory jest żywe i kwitnące w ich rodzinnym mieście. Na każdego stałego mieszkańca miasta, które teraz stało się źródłem Tory dla świata. To dlatego jednym z głównych wezwań Chabad Lubawicz jest ustanowienie jesziwy, gdziekolwiek jest odpowiednio duża społeczność żydowska. Zapytaj swojego miejscowego rabina Chabadu, jak możesz się w to zaangażować. To jest micwa! Podczas czterdziestu lat wędrówki przez pustynię otrzymaliśmy poprzez Mosze Rabejnu 613 przykazań. Ostatnią rzeczą, którą tuż przed tym jak weszliśmy do ziemi Kanaan Mosze przykazał każdemu z nas do zrobienia, było przepisanie zwoju Tory. Od tamtej pory każdy z nas ma obowiązek przepisać zwój Tory. W XII wieku Rabenu Aszer zauważył, że nie każdy to robi. Wyjaśnił on, że obecnie ludzie wypełniają to przykazanie przez kupowanie żydowskich ksiąg dla siebie i dla innych, aby się z nich uczyć. Oczywiście lepiej byłoby, gdybyś mógł kupić lub przepisać własny zwój Tory lub przynajmniej zapłacić za jedną literę w zwoju Tory. Ale to pasjonujące wiedzieć, że za każdym razem, gdy kupujesz żydowską książkę, wypełniasz ostatnie przykazanie z Tory.