Duchowa rozmowa

r.

Duchowa rozmowa

Pilne tematy i zagadnienia dotyczące śmierci

Kiedy pojawia się śmierć, pogrążona w żałobie rodzina mierzy się z bardzo trudnym czasem; lecz czyni to również zmarły. Zgodnie z duchowymi tradycjami Judaizmu wyartykułowanymi w Talmudzie i Kabale, dusza nie opuszcza całkowicie świata przed pogrzebem. Dlatego też, okres od śmierci do pochówku jest bardzo dezorientujący dla duszy, gdyż jest ona w bezbronnym stanie przejścia, odłączona zarówno od przeszłości, jak i od przyszłości. Obecność innych, którzy, poprzez szacunek i modlitwy, okazują swoją troskę, jest bardzo pocieszająca dla duszy zmarłego, gdyż dusze żywych zapewniają ramę odniesienia duszy dopiero co zmarłego.

I rzeczywiście, fakt że żydowska tradycja traktuje dusze zmarłych jak świadome i realne osoby, jest samo w sobie pocieszające i pomocne w tym najtrudniejszym czasie dla bliskich. Robienie rzeczy w sposób, który pokrzepa zmarłego, przynosi tym samym ulgę tym, którym na tej osobie zależało.

________________________________________

To jest również czas, w którym krewni muszą podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących organizacji pogrzebu. Niestety w większości krajów, wiele z powszechnych praktyk dotyczących ciał zmarłych (takich jak sekcja zwłok, balsamowanie, wystawianie ciała, kremacja) naruszają żydowską tradycję szacunku dla godności ciała. Idealnie byłoby, gdyby każdy zastrzegł to sobie z góry pisząc "ostatnią wolę", która określi te sprawy.


udostępnij