Hawdala

r.

Hawdala - zakończenie Szabatu.

W sobotę wieczorem, po zachodzie słońca żegnamy kolejny Szabat, recytując błogosławieństwa na wino, na zioła pachnące oraz na płomień świecy… Ceremonia hawdali, czyli rozdzielenia czasu odpoczynku od czasu powszedniego jest nieodłącznym elementem zakończenia Szabatu. Hawdala może się odbywać w dowolnej chwili po zapadnięciu zmroku. Odbywa się zwyczajowo  w synagodze, po nabożeństwie wieczornym. Ale też może (i powinna) odbywać się także w domu, jeśli któryś z członków rodziny nie miał okazji uczestniczyć w niej  w synagodze.

Świecę hawdalową trzyma jeden z członków rodziny (często dziecko). Napełniamy kielich winem/sokiem winogronowym, aż płyn zacznie się przelewać poza krawędzie. Jest to symboliczne życzenie, aby błogosławieństwo „przepełniało” nasz cały nadchodzący tydzień. Zapalamy świecę. (w przypadku osoby samotnej, świeca powinna być w świeczniku). Podczas ceremonia hawdali wszyscy stoją w milczeniu aż do jej zakończenia. Prowadzący ceremonię recytuje błogosławieństwo trzymając  napełniony kielich w prawej ręce: Bóg jest moim zbawieniem, zaufam i nie będę się bał. Bo siłą moją i pieśnią jest Haszem i stał się moim zbawieniem. Będziecie czerpać z radością wodę ze źródeł zbawienia. Do Haszem należy zbawienie, nad Twoim ludem Twoje błogosławieństwo. Sela. Haszem Mocy jest z nami, twierdzą dla nas jest Bóg Jaakowa. Sela. Haszem Mocy, szczęśliwy człowiek, który ufa Tobie. Haszem wybaw! Król odpowie nam w dniu naszego wołania.

Obecni wypowiadają:

Dla Żydów nastała światłość, wesela, radość i chwała. Tak też niech będzie i dla nas. Kielich zbawienia podniosę i Imienia Haszem wezwę.

Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król Świata, Stwórca owocu winorośli.

I obecni odpowiadają :„Amen” 

Po czym kielich przenosi się do lewej ręki. Prawą ręką bierze się aromatyczne zioła i recytuje się błogosławieństwo: Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król Świata, Stwórca różnorodnych zapachów. Obecni wypowiadają: „Amen.” 

Prowadzący ceremonię  wącha zioła i przekazuje je innym obecnym do powąchania. Kielich z winem/sokiem jest wciąż w lewej ręce prowadzącego. Następuje błogosławieństwo na ogień świecy: Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król Świata, Stwórca świateł ognia.

Odpowiedź obecnych: „Amen

Następnie wszyscy obecni wyciągają dłonie w stronę ognia świecy, tak by zobaczyć swoje palce w świetle ognia świecy (aby „wykorzystać” płomień świecy) - bez tego nie należy wypowiadać błogosławieństwa. Następnie wciąż pełny kielich prowadzący przekłada z powrotem do prawej ręki i wypowiada następnie słowa: Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król Świata, oddzielający święte od powszedniego, światło od ciemności, Jisraela od narodów, Dzień Siódmy od sześciu dni pracy. Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, czyniący rozróżnienie pomiędzy świętym a powszednim. Wszyscy obecni odpowiadają: „Amen.

Prowadzący odpija większość z kielicha, po czym wylewa nieco wina / soku z kielicha na talerzyk i gasi w nim świecę.

(Jeżeli świeca nie wypaliła się, można jej użyć podczas kolejnej ceremonii hawdali za tydzień).

Wśród niektórych społeczności istnieje też zwyczaj zamoczenia w rozlanym winie/soku palców i muśnięcia  nimi powiek, uszu, tylnej strony szyi (może też kieszeni) – jest to znak „uważności”: widzenia i słyszenia oraz powodzenia w nadchodzącym  tygodniu. 

Szawua tow!