21 Ijar – Kfar Chabad – początek (1949)

r.
Dnia 21 Ijar roku 1949 została założona wioska Chabad-Lubawicz w Izraelu - Kfar Chabad. Pomysłodawcą, inicjatorem i wielkim wsparciem przedsięwzięcia był Szósty Lubawiczer Rebbe, Rabin Józefa Jicchak Schneersohn.
Pierwszymi osadnikami przeważnie byli Żydzi w nowej ówczesnej Alii ze Związku Radzieckiego, ocaleni z terroru II Wojny Światowej, którzy przeżyli zagładę i którym udało się i wyemigrować z ZSRR w czasach stalinowskiego reżymu.
Kfar Chabad znajduje się około pięć km na południe od Tel Awiwu i obejmuje tereny rolnicze i liczne instytucje edukacyjne, stanowi siedzibę ruchu chasydzkiego Chabad-Lubawicz na Ziemi Świętej.
W wiosce znajduje się pełnowymiarowa replika „770”, światowej siedziby Chabadu pod adresem 770 Eastern Parkway, Crown Heights, Brooklyn, Nowy Jork, która została zbudowana w 1986 roku. Budynek, który służy jako synagoga, obejmuje dokładnie to samo liczba cegieł jako pierwotna konstrukcja.
Liczba ludności Kafar Chabadu wynosi nieco ponad 7 tysięcy. Spora część to ludzie młodzi, dzieci.
Kfar Chabad zapewnia kształcenie zawodowe w zakresie drukowania, mechaniki, stolarstwa i rolnictwa dla studentów płci męskiej oraz kształcenie studentek. Programy są połączone z edukacją religijną. Większość uczniów, którzy pochodzą spoza wsi, nie są chasydami. Zakres kształcenia jest poszerzany w roku na rok.
W wiosce Kfar Chabad istnieje pełna infrastruktura społeczna - szkoły, biblioteki, sklepy różnego rodzaju etc. Są też zakłady rolnicze i przemysłowe, piekarnie - m.in. słynna na całym świecie maca-szmura (ręcznie wypierana maca); są ogrody etrogu; są też farmy pszczelarskie; drukarnie etc....

udostępnij