Kosmiczny pocałunek

r.

Mendy Herson
Tego ranka, mój sześcioletni syn zachował się tak dojrzale, że przepełnił tym moje serce dumą. Powiedziałem mu jak wielką nachas (pociecha, rodzicielska duma) odczułem, i wtedy pochyliłem się by dać mu buziaka.
W retrospekcji: Dlaczego pocałunek? Przecież dopiero co wyraziłem to, co czuję w słowach pełnych miłości i zachęty. Jeżeli chciałem zwiększć uczucie, mogłem je poprostu dodać do mojego werbalnego uścisku; co sprawiło, że zmieniłem sposób ekspresji z werbalnej na fizyczną?
Innymi słowy: Dlaczego całujemy?
Zwyczajnie komunikujemy się poprzez słowa, ponieważ to jest nasz konwencjonalny tryb wyrażania myśli i uczuć. Lecz czasami słowa wydają się być nieadekwatne, jak kiepskie narzędzie dla odpowiedniego wyrażenia nas samych.
Więc wybieramy inne, ponad-werbalne narzędzie: pocałunek. Wybieramy niezwykły sposób okazywania troski, tego, że nam zależy, i że czujemy się związani.
Mając to na uwadze, czy myślisz, że możesz
"pocałować" B-ga?


Używając naszego ludzkiego modelu, spróbujmy zrozumieć, co to mogłoby znaczyć.
Konwencjonalnie kontaktujemy się z B-skością poprzez modlitwę i studiowanie. Kiedy rozmawiam z B-giem, moge poczuć naszą relację i naszą bliskość.
Lecz większości z nas nie stać na luksus prowadzenia bezpośredniej relacji.– "zaangażowanej konwersacji" – skupionej na B-gu przez cały dzień. Spędzamy tak wiele czasu na zewnątrz tego duchowo wygodnego miejsca, angażując się w zdecydowanie nie-duchowe środowisko.
Co możemy zrobić?
Kiedy słowa nie działają, próbujemy pocałunku; tzn. znajdujemy B-ga w naszych codziennych czynnościach.
Wyobraź sobie, że podchodzisz do swojej profesji jako do sposobu wypełnienia swojego B-skiego celu istnienia na tym świecie.
Wyobraź sobie pójście do pracy na Wall Street (na przykład) dzisiejszego ranka, rozsadzenie się na krześle i przeglądanie swoich prospektów dla pieniądzy.
Lecz dziś wybierasz obraz swojej pracy jako środka do wypełnienia celu twojego życia. Więc decydujesz się by patrzeć na prospekty jak na okazję pomocy klientom zarobienia pieniędzy (znaczący cel), tak byś i ty mógł utrzymać swoja rodzinę i wspólnotę (znaczący cel). Prowadzisz swój business – w bezlitosnym świecie – mimo wszystko z przewodnictwem Tory, na moralnym poziomie. Wybierasz znalezienie odpowiednio koszernego lunchu.
W ciągu swojego dnia, nie prowadzisz z B-giem rozmowy per se, lecz pokazujesz mu swoje prawdziwe oddanie; związek który przekracza konwersację.
Dajesz B-gu całusa.
I założę się, że jest tym zachwycony.