Pesach 2019

18 kwietnia, 2019 r.

76 lat po powstaniu w Getcie Warszawskim, setki Żydów zgromadzą się w tym szczególnym miejscu  by wspólnie celebrować Paschalny Seder. Zapraszamy serdecznie 19 kwietnia 2019 roku o godzinie 19:00 do Hotelu Hilton przy ul. Grzybowskiej 63.

 

Jest nam niezwykle miło poinformować, że tegoroczny Seder organizowany jest przy wsparciu finansowym Banku Pekao S.A. 

 

 

Pan Yosef Nachum i Nakmi’a Ben-Shem (wcześniej Feldschuh) przylecą z Izraela, aby wziąć udział w kolacji sederowej.  Ich córka, Sharon Ben-Shem, wyjaśnia: „Cudowne dziecko – Josima Feldschuh, słynna młoda pianistka warszawskiego getta, była moją ciotką. Zginęła ukrywając się, 21 kwietnia 1943 r., na krótko przed swoimi czternastymi urodzinami. Jej ostatni posiłek odbył się poprzedniego wieczoru – w noc Sederu  w 1943 roku! W tym roku nasza rodzina będzie obchodzić Seder w Polsce.  Brat Josimy (mój ojciec), jej siostra (moja ciotka) i ja (jej siostrzenica) – wszyscy będziemy w Warszawie,  w jej mieście, dokładnie w dniu, w którym odeszła ”.

„Warszawa była także domem dla najbliższej i dalszej rodziny mojej babci. Z tego względu szczególnie znaczący jest dla nas fakt iż  możemy   obchodzić to święto Paschy jako wolni Żydzi,  w miejscu, w którym tak wielu (w tym członkowie  naszej rodziny)  zginęło tragicznie ”.

Uczestnicy Sederu zostaną podzieleni na trzy grupy i ceremonia będzie prowadzona równolegle w trzech różnych językach – polskim, hebrajskim i angielskim. Pod koniec wieczoru wszyscy uczestnicy się połączą.

Angielskojęzyczny Seder będzie prowadzony przez kilku młodych rabinów Lubawicz z USA, którzy przyjadą  do Polski specjalnie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jeden z nich, rabin Levi Goldschmidt, jest prawnukiem rabina Cwi Herscha Gur-Aryeha, żydowskiego dostojnika przedwojennej Warszawy. Gur-Aryeh został zamordowany w masakrze w getcie w Pesach. Historyk Holokaustu, dr Hillel  Zaidman, pisze, że w przeddzień Paschy 1943 r. Rabin Gur-Aryeh i jego rodzina, wraz z innymi chasydami Lubawicz,  z narażeniem życia  potajemnie wypiekali i macę aby móc właściwie wypełniać przykazania związane ze Świętem Paschy. Rabin i jego rodzina zginęli razem w powstaniu. Jedynym ocalałym członkiem tej znamienitej rodziny była córka Chaja, która wyszła za mąż za rabina Nachuma Goldschmidta i mieszkała w Tel Awiwie. Historia zatoczyła pełne koło – wnuk Goldschmidta, który mieszka w Nowym Jorku, wróci do ojczyzny swojego przodka, gdzie będzie współgospodarzem Sederu w języku angielskim.