Randki po żydowsku

r.

Istnienie procesu polegającego na zapoznaniu się kobiety i mężczyzny, ich zbliżeniu się do siebie i zadecydowaniu, czy do siebie pasują wynika nie tylko ze zdroworozsądkowego podejścia do życia, ale również uregulowań prawa żydowskiego. Talmud podaje, że mężczyźnie nie wolno poślubić kobiety dopóty, dopóki jej nie zobaczy i dostrzeże w jej oczach zainteresowanie swoją osobą. Kobiecie nie wolno pójść za mąż dopóty, dopóki jej decyzja o wyborze partnera życiowego będzie w pełni dojrzała. Przyszli małżonkowie muszą przed ślubem utrzymywać kontakt, ich przebywanie w swoim towarzystwie nie może ich krępować, a sam akt małżeństwa musi być poparty ich pełną aprobatą.


Mając to na uwadze, trudno nie docenić randek jako środka niezwykle szczególnego. Randka to rzecz bardzo poważna i nie służy rozrywce. Jest ona dostępna tylko dla dojrzałych mężczyzn i kobiet, którzy osiągnęli wiek umożliwiający małżeństwo i poszukują partnerów na życie.
Ograniczeń tych nie nałożono na randki z racji na staromodną pruderię. Uznaje się je raczej za kluczową część składową, która utworzy podstawy stabilnego małżeństwa dwojga partnerów.


Znajdziesz to, czego szukasz
Celem randki jest stwierdzenie, czy osoba, z którą się spotykamy posiada te cechy i wyznaje takie wartości, które pozwolą związać się z nią na resztę życia. Wynika stąd, że uczęszczanie na randki urasta do rangi sztuki, bowiem wymaga, aby umysł przejął władzę na terenie, który zazwyczaj należy do serca.
Ograniczenia związane z uczęszczaniem na randki stanowią kluczowy element zawierania udanych związków. Co za tym idzie, miejsce na randkę powinno sprzyjać szczerej rozmowie a jej strony powinny wyrazić gotowość do jasnego opisania swoich celów i wizji – zarówno w zakresie siebie jak i życia rodzinnego. Spędzenie wspólnego czasu w kinie nie rzuca zatem wiele światła na te sprawy i doprowadzić może jedynie do nawiązania pomiędzy dwojgiem ludzi niebezpiecznej jeszcze wówczas dla nich więzi emocjonalnej, ponieważ zaważyć ona może na zdroworozsądkowym podejmowaniu decyzji. Dopiero, kiedy umysł podejmie decyzję, musi za nim podążyć głos serca. A kiedy umysł i serce dojdą do zgody, należy szykować weselisko!
Dziś mamy do czynienia z poluzowaniem hamulców społecznych i wiele małżeństw zaczyna swoją wspólną drogę od relacji mało zobowiązującej. Dwójka ludzi spotyka się, następuje płytka i krótka rozmowa, coś iskrzy, a po krótkim, ale intensywnym okresie zalotów i romansowania, lecą czym prędzej do urzędu po umowę małżeńską. Randki skupiają się obecnie na zainteresowaniu płcią przeciwną i romansem, zamiast na zgodności w ogóle. „Miłość przezwycięży każdą trudność” to powiedzenie ryzykowne, które być może stanowi powód, dla którego niemal połowa zawieranych ostatnio małżeństw kończy się rozwodem. Doszło do tego, iż intercyza jest stałym elementem składowym przysięgi składanej sobie przez małżonków.


Serce idące w ślad za umysłem to sposób na sukces. Wydaje się (na szczęście), że ludzie ponownie odkrywają mądrość poważnego podejścia do spotykania się na randkach i stawianiu na zgodność osób. Istnieją wyspecjalizowane instytucje, które oferują testy badające osobowość, a następnie tworzą na ich podstawie kryteria według których wynajdują partnerów. Organizacje te szczycą się wysokim odsetkiem udanych małżeństw. Wszystko się zgadza!


Podsumowując, serce idące w ślad za umysłem to klucz do sukcesu, podczas gdy umysł podążający za sercem niesie sobie potencjał katastrofy.


Rozpoczęcie poszukiwań

„Wszystkie dobre partie już są zajęte” – takie sformułowanie słyszy się nadto często. Tysiące stron internetowych i organizacji zajmujących się niesieniem pomocy singlom, zwłaszcza singlom pochodzenia żydowskiego, w odnajdowaniu bratnich dusz unaocznia trudność tego zagadnienia.
Dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań jest centrum twojej społeczności żydowskiej, czyli najprawdopodobniej synagoga. Jest wysoce prawdopodobne, że organizowany jest tu bogaty repertuar kulturalny – co stanowi wspaniałą sposobność na poznanie innych singli żydowskiego pochodzenia (a do tego wspaniałą zabawę). Dajcie znać swojemu rabinowi, że prowadzicie obecnie poszukiwania i poproście go o, aby patrzył pod tym kątem na swoich podopiecznych.


Istniejące strony i inne sposoby wymienione wyżej to też sposób, chociaż mogą one wiązać się z koniecznością utrzymywania więzi na odległość lub odbywania męczących podróży. Istnieje ponadto wiele organizacji, które zajmują się organizowaniem przyjęć i wydarzeń kulturalnych przeznaczonych właśnie dla singli pochodzenia żydowskiego.


Oczywiście nie sposób w dyskusji o randkach po żydowsku pominąć roli sziadchan (swata). Swat żyje z prowizji od łączenia dwójki ludzi w udany związek. Taki człowiek miał w zwyczaju notorycznie nawiedzać w danym sztetel te rodziny, w których dzieci jeszcze nie mały wybranków, aby proponować im osoby odpowiedniej płci jako najlepsze partie do małżeństwa.


W każdym razie, niezależnie od tego, czy przytoczony powyżej obraz szadchana z Europy Wschodniej jest obecnie prawdziwy, nie tak działa swat naszych czasów. Obecnie swaci działają bardzo dyskretnie i wielu z nich odnosi na swoim polu niemałe sukcesy. Szadchan zbiera informacje o singlach – rozmawiając z nimi bezpośrednio, albo o nich – a do tego ma smykałkę do łączenia par.
[Zapłata wynagrodzenia szadchanowi nie jest czynnością, którą należy pomijać. Jeżeli dokonuje się takiego zaniechania, to wówczas, B-że broń, mogą na dane osoby spaść nieszczęścia.]


Randka to nie zabawa
A co z tymi, którzy jeszcze nie myślą o małżeństwie? Czy wolno im umawiać się „z wolnej stopy”, albo nawet uprawiać niezobowiązujący seks? Czy Tora patrzy nieprzychylnie na tego typu praktyki tylko dlatego, że nie są one czynione z małżeństwem w perspektywie?
Sposób w jaki Kabała interpretuje tematykę seksu rzuca światło na ten trudny temat. Pociąg seksualny to święty zew duszy, a kiedy odpowiednio go wykorzystamy, wykazuje olbrzymi potencjał. Oto osoba egoistyczna staje się altruistą i staje się nośnikiem, za pośrednictwem którego B-g wdraża swój plan (patrz Po co się wiązać małżeństwem? )


Tak to już jest z każdą potęgą, że jej moc tworzenia równa jest tylko potencjałowi zniszczenia, jaki może ona uwolnić. Świetnie ilustruje to energia nuklearna. Można ją wykorzystać do dostarczania ludzkości wielkich zasobów energii, ale energia ta może zostać użyta do siania wielkich zniszczeń.


Poza małżeństwem jednak, sfera intymna skupia się na danej osobie i nie jest altruistyczna. Stanowi ona wówczas wyraz ciała, a nie duszy. Co więcej, skutek tych praktyk może być taki, że dana osoba zacznie kojarzyć seksualność wyłącznie z jej negatywnym, cielesnym aspektem, zamiast pojmować ją w kontekście duchowego, ważnego doświadczenia intymnego, którym być powinna.


Im mniej została nadużyta moc duszy w sferze seksualnej, tym większa szansa na udane małżeństwo. Wynika stąd, że utrzymywanie seksualności wraz z małżeństwem w sferze sacrum powinno mieć miejsce na długo zanim myślimy o związaniu się z kimś węzłem małżeńskim.


Im mniej została nadużyta moc duszy w sferze seksualnej, tym większa szansa na udane małżeństwo. Ta hipoteza doczekała się nawet dowodu w postaci statystyk. Mariah Wojdacz z LegalZoom.com, wiodącego centrum porad prawnych działającego online, pisze tak: “Bardzo wysoki poziom rozwodów jest dużym zaskoczeniem, ponieważ ryzyko rozwodu stanowi jednocześnie sposób promowania stabilności i bezpieczeństwa związku. Pary, które zamieszkały razem przed ślubem znacznie częściej się rozwodzą, niż ci, którzy wprowadzili się do wspólnego mieszkania w okolicach tej chwili. O ile częściej? Niektóre źródła podają, że poziom rozwodów wśród osób, które zdecydowały się zamieszkać razem przed ślubem wynosi nawet 85 procent."


Niewątpliwie związki, w których małżonkowie nie porównują siebie nawzajem do swoich poprzednich partnerów mają również więcej szans na powodzenie.
Tym niemniej, niezależnie od przeszłości, nigdy nie jest za późno, aby zacząć postrzegać swoją seksualność z innej perspektywy.


Środki ostrożności
Prawo żydowskie nie pozwala dopuszczać do sytuacji, w których osoby przeciwnych płci niepołączone więzami małżeństwa przebywają sam na sam w miejscach odosobnionych. Mędrcy po prostu doskonale rozumieli dynamikę pociągu seksualnego i dlatego postanowili zapobiec sytuacjom, których konsekwencje mogłyby być brzemienne w skutkach.
Najlepszym miejscem na randkę jest zatem przestrzeń neutralna – miejsce publiczne, takie jak restauracja, lobby hotelowe lub park.


Wiek zaobrączkowania
Micwa zawarcia związku małżeńskiego obowiązuje od osiemnastego roku życia. Taki wiek odpowiedni jest do rozpoczęcia poszukiwań partnera na resztę życia. Micwa ta może jednak zostać odłożona w czasie, jeżeli dana osoba postanowi poszukiwania rozpocząć później, a wcześniej zająć się studiami nad Torą niezmąconymi zobowiązaniami związanymi z założeniem rodziny.


Z drugiej strony, brak zaplecza finansowego, który pozwoliłby utrzymać rodzinę na pożądanym poziomie życia nie powinien stanowić o odłożeniu momentu ślubu. Ten, Który utrzymuje przy życiu wszystko, co sam stworzył z pewnością jest w stanie i zrobi wszystko, aby dać więcej rodzinie, niż zapewniał jednej osobie! Dom oparty o właściwe wartości i jego mieszkańcy to obiekt błogosławieństw Najwyższego.