Reszta Pesach

r.

Dwa Sedery już za Tobą. Ale jak wiadomo Tydzień Pesachowy trwa !  Po dwóch dniach zakazu wykonywania pracy (coś na wzór Szabatu, ale wolno gotować i przenosić rzeczy poza miejscem zamieszkania), nadchodzą dni przejściowe. Wykonujemy jedynie pracę, która jest absolutnie niezbędna. Nie należy odstawiać wina – w dobrym tonie jest wypić kielich wina do każdego posiłku w okresie Pesach. I nie zapominaj o macy – w końcu to istota Pesachu.

Wielki Finał

W dwa ostatnie dni Pesachu obowiązuje bezwzględny zakaz wykonywania pracy – zupełnie taki sam jak przez pierwsze dwa dni Święta.

Przejście przez Morze

Siódma noc Pesach to noc, w którą rozstąpiło się Morze Czerwone. Staramy się tej nocy nie kłaść się spać, zupełnie jak pierwszej nocy i cytować mądrości Tory oraz przytaczać różne historie.

Jizkor

Ósmego dnia Pesach, po czytaniu Tory, odmawiany jest JIZKOR, w celu upamiętnienia tych dusz, które nas opuściły.

Uczta Mesjasza

Ostatni dzień Pesach - ostateczne Wyzwolenie, to, które dopiero nastąpi.                                                                            W celu uczczenia tego dnia, Baal Szem Tow odprawiał jeszcze jeden seder, podczas którego wypijamy kolejne cztery kielichy wina ew. koszernego soku z winogron. Nazywał to Ucztą Mesjasza. Zazwyczaj, Uczta ta ku czci nadejścia Mesjasza rozpoczyna się na krótko przed zachodem słońca.

Odliczanie

Niewolnika można wydobyć z niewoli, ale znacznie trudniej jest niewolę oderwać od niewolnika. To dlatego Exodus tak naprawdę nie skończył się, aż do momentu otrzymania przez Naród Żydowski Tory pod Górą Synaj – to wydarzenie stanowiło ostateczny Akt Wyzwolenia. Od momentu opuszczenia ziemi egipskiej, wszyscy czekali na ten dzień – w sumie przez 49 dni. Od tamtego czasu, co roku powtarzamy tę drogę: poczynając od drugiej nocy Pesach odliczamy dni i tygodnie. Każdy dzień symbolizuje coraz wyższy stopień przygotowania duchowego do fazy najwyższej – która nadchodzi wraz ze Świętem Szawuot.