Siła aktu narodzin
r.Siła aktu narodzin
Monet Mindell
Nie ma żadnej hierarchii jeżeli chodzi o rodzenie. Wszystkie kobiety w porodzie są równe – bogata czy biedna, sławna czy zwyczajna, gruba czy chuda. Wszystkie rodzące kobiety przeżywają tę samą podróż kiedy rodzą dziecko. Oddychanie, śmiech, płacz, strach, szok, ekscytację, kołysanie, chodzenie, huśtanie, raczkowanie, przytulanie oraz „popychanie” swego dziecka do naszego świata. Czy urodzone jest poprzez cesarskie cięcie czy też naturalnie, z pomocą środków przyśpieszających poród czy z pomocą własnych sił natury, później czy wcześniej - to nie wydarzy się bez: krwi, potu i zazwyczaj łez.
A wszystkie, rodzące kobiety są piękne i heroiczne.
Każdy moment w podróży poczęcia, ciąży i narodzin jest ważny. Narodziny są akceptacją wyzwania będącego przeznaczeniem ciężarnej kobiety.Wielu ludzi myśli, że ostateczny rezultat jest tym, co liczy się w akcie narodzin – zdrowe niemowlę jest wszystkim co się liczy. Jak to być może prawdą? Czy każdy moment na tym świecie i każdy oddech który bierzemy nie jest znaczący w naszej podróży, w osiąganiu naszego potencjału, naszej osobistej tikun olam [hebr. naprawy świata] – nie jest naprawianiem tego świata? A co z Tymi odważnymi kobietami, które godzinami, dniami pozostają w trudzie porodu, aby jedynie wydać na świat dziecko, które nie przeżyje? Czasami nie ma nagrody na koniec ciąży. Jednakże każdy moment w podróży poczęcia, ciąży i narodzin jest ważny. Jak mówi mój Rabin: „Celem jest wzrastanie, wyzwaniem - jest wiedzieć”.
To jak myślimy, czujemy i tworzymy nasze zwyczaje dotyczące poczęcia, ciąży, porodu i narodzin, jest najważniejsze. Musimy szanować i respektować nasze ciała, nasze nowonarodzone dzieci, nas samych. Tak więc proces jest ważny i to w dodatku aż do ostatecznego rezultatu. Wszystkie nasze doświadczenia związane z poczęciem i narodzinami będą wdrukowane w naszą osobistą księgę życia i śmierci na zawsze.
Zwykle mówi się, że jeśli poniesiesz porażkę w planowaniu to jakbyś zaplanował porażkę. Jest to jedynie połowa prawdy w odniesieniu do narodzin. Nie ma absolutnej racji lub jej braku w decyzjach dotyczących narodzin, jest jedynie decyzja, która jest właściwa dla ciebie. Zdobywaj wiedzę na temat ciąży, porodu, narodzenia. Wybierz najbardziej odpowiadającą ci opiekunkę – taką, której w podróży narodzin będziesz mogła zaufać, która będzie dbała o twoje i nienarodzonego dziecka zdrowie. Zastanów się, gdzie będziesz czuła się najbardziej bezpiecznie i komfortowo rodząc. Zdecyduj kto będąc koło ciebie zapewni ci największy komfort, kto najlepiej będzie potrafił wesprzeć cię w doświadczeniu urodzenia dziecka. Módl się za dobry rezultat…a potem, odpuść sobie oczekiwania. Ponieważ poród nastąpi. Pokora, która prowadzi do poddania się jest kluczem do uwolnienia twoich wewnętrznych sił, do aktu urodzenia.
Jest wiele historii dotyczących kobiet czy par walczących z niepłodnością – leczenia za leczeniem, rok po roku, kiedy to w końcu poddają się lub oczekują, że TO stanie się; dziecko rodzi się.
Stwórz wizję, plan, przygotuj się, módl się i „odpuść”
Ktoś może zaplanować dzień i noc doskonałego doświadczenia aktu narodzin, ale nic nie wydarzy się według planu. Przeciwnie, może być kobieta, która nie wie nic o swoim ciele, nie ma wiedzy na temat porodu a pomimo to potrafi zrelaksować się i mieć najłatwiejsze i najbardziej piękne doświadczenia narodzin dziecka. Ale oczywistym jest, że im bardziej wchodzimy przygotowane w nasze doświadczenie urodzenia dziecka, tym bardziej będziemy czuły się świadome podejmując decyzje. Tak więc stwórz wizję, plan, przygotuj się i pozwól, aby „zadziało się”. Z B-żą pomocą zrozumiesz znaczenie i znajdziesz inspirację w twoim doświadczeniu.
Praktyczne rady by łatwiej urodzić
Zatrudnij trenera porodu lub otocz siebie ludźmi, którzy mając wiedzę o porodzie będą mogli cię wesprzeć i będą potrafili zaoferować ci ulgę i przywrócić emocjonalne bezpieczeństwo.
Kup piłkę porodową. 65-centymetrowa piłka do ćwiczeń jest wspaniałą inwestycją. Można kupić ją poprzez Internet lub w sklepach ze sportowymi artykułami. Piłka jest doskonała zarówno do ćwiczeń przed porodem jak i w czasie samego porodu. Będziesz zaskoczona tym jak wygodnie będzie ci się siedziało na tej piłce. Piłka tworzy podtrzymujące siedzisko, które odciąża nacisk i przynosi ulgę odczuwaną w okolicy kości krzyżowej i dolnej części kręgosłupa. Kiedy siedzisz na piłce, twoje biodra są w otwartej pozycji i wykorzystując siły grawitacji prowokują do tego, że płód schodzi w okolice miednicy. Ta pozycja „kucania” jest doskonałą pozycją przy porodzie. Zdecydowanie napełnij piłkę wykorzystując maksymalnie jej możliwości (65 cm) i wygodnie balansuj na niej ruszając biodrami, wykonuj kołyszące ruchy przed porodem. Jeżeli korzystanie z piłki jest dla ciebie oczywiste i jesteś do niej przyzwyczajona jest bardzo prawdopodobne, że skorzystasz z niej w czasie porodu. Możesz również położyć pod kolana poduszkę a ramionami i klatką piersiową spocząć wzdłuż piłki. Ta pozycja pozwala twojemu brzuchowi zrelaksować się a dziecku dać pozycję „zwisającego hamaka”. W tej pozycji następuje odciążenie zarówno dla kręgosłupa, jak i brzucha.
Zmoknij!!! Prysznice i kąpiele są odświeżające i przynoszą zarówno ulgę w bólu jak i relaksują. Jednakże nie bierz kąpieli kiedy odeszły już wody płodowe ponieważ istnieje podwyższone ryzyko zakażenia; chyba, że jesteś pod opieką akuszerki lub lekarza. Natomiast korzystanie z prysznica, nawet jeżeli wody płodowe odeszły, jest absolutnie bezpieczne. Większość kobiet odczuwa znaczącą ulgę w bólach porodowych, kiedy znajduje się w wodzie. Kiedy nie zwalczamy skurczów, ale pozwalamy im być mocnymi w naszym ciele wytwarzają się endorfiny, które dają nam uczucie relaksacji i doświadczamy wtedy mniejszego bólu. Tak długo jak skurcze narastają (stając się dłuższe, mocniejsze i częstsze) możesz zostać w wodzie. Nie jest niczym niezwykłym dla kobiet wielokrotne wchodzenie i wychodzenie z wody w czasie trwania porodu. Jak w każdej innej pozycji czy aktywności w czasie porodu, jeżeli skurcze stają się krótsze lub przerwy między nimi bardziej zacierają się, może to być znakiem, że należy wyjść z wody i spróbować czegoś innego.
Idź na spacer. Ruch i spacer są wspaniałe dla porodu. Chodzenie efektywnie pobudza skurcze (dłuższe, mocniejsze, częstsze). Powoduje ulgę w bólu i odwrócenie uwagi od niego; jednocześnie używając sił grawitacji wpływa na ułożenie się płodu w miednicy. Jeżeli jesteś w pionowej pozycji i ruszasz się to pracujesz nad ruchami skurczów, pomagając swojemu ciału w narodzeniu się dziecka. Chodzenie powoduje również wzrost akcji serca dostarczając dziecku ekstra dawkę tlenu, wspomagając zdrowy rozwój serca.
Masaże, masaże i raz jeszcze masaże. To jest czas, aby rozpieszczać siebie ponieważ zasługujesz na to i tego potrzebujesz! W okresie ciąży, a jeszcze bardziej w okresie porodu, wszystkie mięśnie są napięte. Masaż powoduje ulgę
w napięciu i zapewnia uczucie komfortu i ulgi w czasie porodu. Ciało każdej z nas jest inne i każda kobieta lubi inny rodzaj masażu w czasie porodu. Większość kobiet w czasie porodu czuje ból w dolnej części kręgosłupa. Wiele kobiet lubi kiedy dolna część kręgosłupa jest masowana, ale są takie, które nie chcą aby je tam w ogóle dotykać. Eksperymentuj: głęboki lub delikatny dotyk, podłużne głaskanie, uciski palcami w okolicy ramion, pleców, rąk, nóg, stóp, nawet czaszki czy skroni. Kiedy ciało jest zrelaksowane skurcze porodowe stają się bardziej efektywne.
Inne sposoby podnoszące komfort w czasie porodu to:
muzyka
taniec
pozycje porodowe
oddychanie
śmiech
płacz
świece/przyciemnione światło
aromaterapia
fizyczny kontakt
koncentrowanie się na obrazie
rozmowa/odwrócenie uwagi
odliczanie skurczów
wizualizacja
medytacja
gorące/zimne okłady
ulubione pokarmy (według wskazań i pod kontrolą lekarza lub akuszerki)
pamiętanie i przypominanie o tym, że poród nie trwa wiecznie i że nagroda, która czeka na nas za tę pracę jest najbardziej fantastyczną nagrodą
modlitwa: dziękując B-gu za możliwość „noszenia” dziecka a teraz za jego narodzenie. I modlitwa za tych, którzy jeszcze nie dostąpili tego szczęścia aby wkrótce i oni byli błogosławieni takim właśnie porodem.
Z życzeniami łatwego, pełnego znaczenia i zdrowego porodu!