Tefilin

r.

Tefilin
Żydowskie więzy
Czarne skórzane pudełeczka
Tajemnica, która została wypowiedziana po raz pierwszy pod palącym słońcem starożytnego Egiptu i przekazana przez Wyższą Mądrość na Synaju – tefilin.


Zagadka pośród ludzkich rytuałów – czarne skórzane pudełeczka zawierające zwitki świętego pergaminu, wypisane zgodnie z drobiazgowymi wymogami odwiecznej sztuki kopiowania tekstu, nie są nigdy przeznaczone do odczytywania, ale wyłącznie do zakładania przez mężczyzn.
Nic podobnego nie można znaleźć u innych ludów, żadna inna kultura nigdy nie próbowała naśladować ani zapożyczyć takiego rytuału nie z tego świata.
Od Synaju po Jerozolimę, od Auschwitz po Manhattan, przez płomienie, ciosy mieczy, roboty przymusowe oraz w czasach dobrobytu – nieśliśmy to aż po dziś dzień, całym naszym życiem strzegąc łańcucha przekazu.
Jednak tajemnica ta pozostaje nie odkryta. Tajemnica, którą nazywamy tefilin.
Połączenie zaawansowane technicznie
We wczesnych latach sześćdziesiątych wprowadzano do użytku w biznesie pierwsze komputery o dużej mocy obliczeniowej. Profesor Abraham Polichenco, pionier technologii komputerowej, odwiedził Lubawiczer Rebego i zadał mu następujące pytanie:
„Wiem, że wszystko co istnieje na świecie, nawet coś, co odkryjemy w przyszłości, ma swoje źródło gdzieś w Torze. Gdzie więc w Torze można znaleźć komputery?”
Rebe odpowiedział bez wahania: „Tefilin” a profesor wpadł w zakłopotanie.
„Co jest nowego w komputerze?” – kontynuował Rebe – „Wchodzisz do pokoju i widzisz wiele znanych ci urządzeń: maszynę do pisania, magnetofon szpulowy, dziurkacz, kalkulator. Co jest nowe? Pod podłogą kable łączą wszystkie te urządzenia, tak że działają one jako jedno.” Profesor skinął głową entuzjastycznie. Nie zdawał sobie z tego przedtem sprawy, ale rzeczywiście, to jest wszystko, czym jest komputer: połączeniem nośników i urządzeń przetwarzających.
„Teraz spójrz na siebie samego. Masz mózg. To jest jeden świat. Twoje serce to inny świat. A twoje ręce często ostatecznie angażują się w coś zupełnie obcego i dla serca i dla mózgu, to trzy całkiem odmienne urządzenia.
Rebe podsumował: „Zakładasz więc tefilin. Pierwsza rzecz każdego dnia – łączysz swój umysł, serce i rękę tymi skórzanymi kablami, wszystko ma działać jako jedno i z jedną intencją. A następnie, gdy wychodzisz na spotkanie ze światem, wszystkie twoje działania doznają harmonii w jednym zgodnym zamyśle.
Kabała tefilinu
Kabała to ezoteryczna mądrość, która odsłania sekrety kosmosu i wyjaśnia to, co robią Żydzi. Jak np. tefilin.
Według Kabały świat został powołany do istnienia przez nieskończone światło, skupione poprzez sefirot – Boskie energie, będące w harmonii. Ale w czasie stwarzania, zstąpiło tyko siedem sefirot, przez siedem dni stwarzania świata. Pierwsze trzy sefirot – te, odnoszące się do Umysłu, pozostały na Wysokościach, w pewien sposób poza główną sceną wydarzeń.
To dlatego, po dziś dzień ciała ludzi ani ich serca, ani ich działania nie współpracują instynktownie z ich umysłami. Tu wchodzi przykazanie o tefilinie.
Zadaniem tefilinu jest uzdrowienie tego rozdźwięku, wypełniamy nasze zadanie, łącząc umysł, serce i działania przy użyciu skórzanych rzemieni i czarnych pudełeczek, które zawierają święte zwitki – a skutek tego odbija się w kosmosie. Niebo łączy się z ziemią, duchowe z fizycznym, Stwórca ze stworzeniem – połączone w harmonii ze swoją istotą i wewnętrznym celem.
Mając taką broń, kto potrzebuje mieczy świetlnych?
Powtórne narodziny tefilinu
W czerwcu 1967 roku, żydowski naród ponownie znalazł się w skrajnym niebezpieczeństwie. Sąsiadujące kraje arabskie, pod wodzą Egiptu i z pomocą Związku Radzieckiego zaciskały pętlę grożąc, że całkowicie unicestwią wykluwające się Państwo Izraela. Znawcy przepowiadali, że będzie to łatwe zwycięstwo. Rząd izraelski obawiał się, że na horyzoncie pojawia się nowy holocaust.
Jeden przywódca żydowskich wystąpił z zaufaniem i mocą – Rabbi Menachem M. Schneerson, Lubawiczer Rebe, przemówił publicznie i dopilnował, by jego przesłanie dotarło do Izraela: „Bóg dokona wielkich cudów dla Swojego ludu i ochroni ich. Poprzez zasługę spełniania przykazania o tefilinie, wróg odwróci się i ucieknie w popłochu.”
W tym czasie przestrzeganie przykazania o tefilinie było zaniedbywane. W klimacie konformizmu, który dominował w epoce zimnej wojny, rytuały wyszły z mody. Ale teraz wszędzie rozpoczęła się wśród Żydów wzmożona kampania wiązania tefilinu. Podwijali rękawy biznesmeni, studenci w miasteczkach studenckich i oczywiście żołnierze Armii Izraelskiej – wszyscy przyłączyli się do ogólnoświatowej kampanii.
A taki był ciąg dalszy tej historii: wróg szybko rozproszył się w odwrocie i skapitulował, wstrzymując ogień po zaledwie sześciu dniach walki. Żydowska duma rozbłysła jak rakieta i nastąpiło odnowienie żydowskiej religijności w Izraelu, na Zachodzie a nawet w Rosji.
Dzisiaj na wszystkich drogach życiowych można spotkać Żydów zawiązujących tefilin każdego ranka – niektórzy na cały czas modlitw, niektórzy tylko na pięć minut, czyli tyle, ile zajmuje założenie tefilinu, powiedzenie Szema i zdjęcie tefilinu. W końcu te pięć minut to może być właśnie tyle ile potrzeba, aby odnowić świat.
www.mitzvahcampaigns.org/tefillin
Tefilin w siedmiu punktach
(to łatwiejsze niż myślisz)
1. Twój woreczek na tefilin zawiera dwa czarne skórzane pudełeczka z rzemieniami. Jedno jest na rękę, drugie na głowę. Wyjmij to, które jest na rękę.
2. Teraz myślisz: mam dwie ręce, na która ma to założyć? Zakłada się na słabszą rękę, co oznacza, że praworęczni zakładają na lewą rękę, leworęczni na prawą. Teraz podwiń rękaw, tak aby nic nie znajdowało się pomiędzy skórą tefilinu a twoim ciałem. Umieść czarne pudełeczko na bicepsie, dokładnie naprzeciwko twojego serca, rzemieniem powyżej – bliżej ramienia. Przytrzymaj mocno. Jeśli ktoś zapyta cię co robisz, powiedz im, że to żydowski sposób na sprawdzenie ciśnienia krwi.
3. Wypowiedz poniższe słowa:
Baruch Ata Adonaj Elohenu melech haolam aszer kidszanu bemicwotaw weciwanu lehaniach tefilin.
Co oznacza:
Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, który uświęcił nas Swoimi przykazaniami i nakazał nam zakładać tefilin.
4. Skup się na tym co robisz. Nie możesz rozmawiać. Nie powinieneś nawet mrugać. Po prostu obwiąż rzemień wokół ramienia, uważając, aby węzeł tefilinu stykał się bezpośrednio z pudełeczkiem. Obwiązuj dalej. Jeszcze dwa razy wokół czarnego pudełeczka i wokół bicepsa, a następnie siedem razy wokół przedramienia i dwa razy wokół dłoni. Pozostaw resztę rzemienia luźno.
5. Następnie przygotuj tefilin na głowę – to tam go założysz. W rzeczywistości tuż nad czołem. Upewnij się, że skórzane pudełeczko jest we właściwym kanale – dokładnie ponad punktem, który jest pomiędzy twoimi oczami. Zabezpiecz go umieszczając węzeł tefilinu u nasady tyłu twojej głowy i upewnij się, czy rzemienie nie są odwrócone na lewą stronę. Chcesz mieć czysty sygnał, czyż nie ?
Wypowiedz poniższe słowa:
Baruch Ata Adonaj Elohenu melech haolam aszer kidszanu bemicwotaw weciwanu al micwat tefilin.
Co oznacza:
Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, który uświęcił nas Swoimi przykazaniami i dał  nam przykazanie o tefilin.
6. Teraz powrót do ręki. Obwiąż pozostałą część rzemienia trzy razy wokół środkowego palca – raz u nasady palca, raz tuż ponad pierwszym stawem i ponownie wokół nasady palca. Zostało ci trochę rzemienia, więc obwiąż go wokół dłoni i zatknij koniec za obwiązanie, które jest na dłoni.
7. W tym momencie odmawiasz modlitwę Szema Jisrael...
(powiedz to, jeśli nie rozumiesz po hebrajsku)
Oto przyjmuję na siebie nakaz kochania bliźniego jak samego siebie.
Słuchaj Jisraelu – Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest Jedyny.
(Błogosławione imię chwały Jego królestwa na wieki.)
Będziesz kochał Haszem, twojego Boga – całym twoim sercem, całą twoją duszą i z całej twojej mocy. I te rzeczy, które Ja przykazuję ci dzisiaj – będą w twoim sercu. Powtarzaj je twoim dzieciom i mów o nich, gdy będziesz siedział w domu i gdy będziesz szedł drogą, i gdy będziesz się kładł i gdy będziesz wstawał. Przywiąż je jako znak na twojej ręce i będą ozdobą pomiędzy twoimi oczami. I wypisz je na odrzwiach twojego domu i twoich bram.
Naprawdę, sprawiedliwi będą wychwalać Twoje Imię, prawi zamieszkają w Twojej Obecności.
Tak to brzmi (powiedz to, jeśli nie czytasz po hebrajsku)
Hareini mekabel alaj micwat ase szel weahawta lereacha kamocha.
Szema Jisrael Adonaj Eloheinu, Adonaj echad.
Baruch szem kewod malchuto leolam waed.
Weahawta et Adonaj Elohecha bechol lewawecha uwechol nafszecha uwechol meodecha. Wehaju hadewarim haele aszer anochi mecawecha hajom al lewawecha, weszinantam lewanecha wedibarta bam, besziwtecha beweitecha uwlechtecha waderech uwszochbecha uwkumecha. Ukszartam leot al jadecha wehaju letotafot bein einecha uchtawtam al mezuzot beitecha uwisz-arecha.
Ach cadikim jodu liszmecha jeszwu jeszarim et panecha.