Tu BiSzwat

r.

Tu BiSzwat  - Nowy Rok Drzew Tu BiSzwat, 15 dzień miesiąca Szwat w kalendarzu żydowskim jest początkiem Nowego Roku Drzew. Właśnie  o tej porze najwcześniej kwitnące drzewa w Izraelu budzą się do życia z zimowego snu i rozpoczynają nowy cykl owocowania. “Nowy Rok Drzew” dotyczy różnego rodzaju danin, które muszą być oddzielane od plonów Ziemi Izraela. Daniny te różnią się nieco każdego roku w ciągu siedmioletniego cyklu, I właśnie dzień 15 szwat wyznacza granicę poszczególnych lat dla drzew owocowych. Obchodzimy ten dzień jedząc owoce, zwłaszcza takie, które Tora wymienia wychwalając zalety Ziemi Izraela: winogrona, figi, granaty, oliwki oraz daktyle. Tego dnia pamiętamy że “Człowiekiem jest drzewo polne” (Powtórzonego Prawa, 20:19), i próbujemy nauczyć się czegoś z tej botanicznej analogii.

Jak się święuje Tu BiSzwat?

Raośnie i smacznie.
Radośnie, bo przecież to Święto zwiastujące rychłe nadejście wiosny - drzewa się budzą ! Smacznie, bo tradycyjnie smakołyki się je: figi, daktyle, granaty, winogrona... 

Oto Błogosławieństwo na owoc (z drzewa/krzaku):

Baruch Ata Adonaj, Eloheinu Melech ha'Olam borei pri ha-ec.
(Błogosławiony jesteś Ty, P-nie nasz B‑że, Królu wszechświata, który stwarzasz owoc drzewa.)

Gdy spożywa się owoc pierwszy raz w jego sezonie, recytuje się Błogosławieństwo Szehechejanu przed wypowiedzeniem błogosławieństwa na owoc:

Baruch Ata Adonaj Elohejnu Melech haolam szehechejanu wekijmanu wehigianu lizman haze.
(Błogosławiony jesteś Ty, P-nie nasz B‑że, Królu wszechświata, który dałeś nam życie, podtrzymywałeś nas, i pozwoliłeś nam doczekać tego czasu.)

Je się też ciasta bądź inne wypieki z mąki pszenicznej, jęczmiennej, owsianej, orkiszowej.... Wtedy odmawia się Błogosławieństwo Mezonot:

Baruch Ata Adonaj Elochejnu melech haolam, bore minei mezonot.
(Błogosławiony jesteś Ty Haszem, nasz Bóg, Król świata, Stwórca różnych rodzajów pożywienia).

Smacznego!
W Erec Israel Święto Tu BiSzwat obchodzi się również sadząć nowe drzewa, bowiem Ziema Izraela to jest ziemia cudów...