„Zapytaj Rabina”, czyli sposób na pogodzenie tradycji z nowoczesnością

r.

Maj 2009 rok

„Zapytaj Rabina”, czyli sposób na pogodzenie tradycji z nowoczesnością
Nowy adres mailowy zapytajrabina@gmail.com powstał, by odpowiedzieć na pytania nurtujące polskich Żydów, ale także osoby po prostu zainteresowane judaizmem


Warszawa, 5 maja 2009 r. – "Czy leki powinny być koszerne?"; "Jakie są najważniejsze żydowskie święta i dlaczego nie wolno korzystać z telefonów komórkowych w szabas?". To tylko przykłady pytań, jakie mogą zadawać internauci Rabinowi Szalomowi Stamblerowi z Chabad Lubawicz, wysyłając maila na adres: zapytajrabina@gmail.com . Adres ten powstał z myślą o wszystkich polskich Żydach, którzy poszukują swojej tożsamości i swoich korzeni. Dzięki tej formie komunikacji, z bezpośrednimi pytaniami do Rabina będą się mogli zgłaszać zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i miejscowości, w których nie funkcjonuje społeczność żydowska. Inicjatywa Rabina Stamblera skierowana jest również do tych Polaków, którzy chcą bliżej poznać religię i kulturę żydowską i nie zawsze znajdują w Internecie odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
W Polsce, przed II Wojną Światową były miasta i miasteczka, w których Żydzi stanowili prawie 50 procent mieszkającej tam społeczności. Tragedia Holocaustu zniszczyła bogate życie żydowskie na polskich ziemiach. Życie to zaczyna się teraz stopniowo odradzać. M.in. dzięki takim ludziom, jak Rabin Stambler, który przyjechał do Polski w 2006 roku, aby z ramienia wspólnoty Chabad Lubawicz pełnić posługę duchową dla wszystkich mieszkających tu Żydów. E-mail "Zapytaj Rabina" ma być jednym z narzędzi, które mu w tym pomogą.
Na świecie wielu Rabinów kontaktuje się w ten sposób ze swoją społecznością, pokazując jak można godzić tradycje z nowoczesnością. Z jednej strony, kiedy przychodzi Szabas, Żydzi nie jeżdżą samochodami, nie zapalają światła, nie robią zakupów. Z drugiej strony - mając świadomość tego, jak zmienia się świat - korzystają z  nowoczesnych narzędzi umożliwiających porozumiewanie się. Teraz także polscy Żydzi będą mogli korzystać z e-mailowego kontaktu ze swoim Rabinem.
Rabin Stambler głęboko wierzy w młodzież. Wierzy, iż razem z nią będzie mógł wzmacniać dialog polsko-żydowski. „Dorastanie to trudny etap w życiu, w którym poszukujemy tego, co nas określa – własnej tożsamości. Wśród młodych osób w Polsce jest wielu Żydów, którzy  poszukują własnej tożsamości duchowej. Teraz będą mogli zapytać o kwestie dla nich istotne poprzez e-mail, czyli w sposób, w jaki najczęściej komunikują się między sobą na co dzień. Judaizm jest religią, która dla dobra rozwoju czerpie z rozwiązań, jakie oferuje współczesny świat.” – powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, Dyrektor Chabad Lubawicz Polska.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.