Żydowski szałas przed Hard Rock Cafe

r.

Październik 2008

Żydowski szałas przed Hard Rock Cafe
W najbliższy poniedziałek w centrum Warszawy stanie szałas – symbol święta Sukot, jednego z najważniejszych dni w żydowskim kalendarzu religijnym
Warszawa, 9 października 2008 r. -- Tegoroczne święto Sukot rozpocznie się 13 października. Warszawscy Żydzi skupieni wokół wspólnoty Chabad Lubawicz będą je obchodzić w sposób szczególny. Tradycyjny szałas – symbol święta – powstanie w samym sercu Warszawy - przy Hard Rock Cafe, ul. Złota 59, nieopodal Złotych Tarasów.


Święto Sukot upamiętnia nakaz mieszkania w szałasach, który Żydzi otrzymali od B-ga* po wyjściu z Egiptu. Rok w rok religijni Żydzi przenoszą się z tej okazji na siedem dni do szałasów. Modlą się tam, studiują pisma, a nawet śpią, o ile jest to możliwe.
Sukot jest świętem radosnym. Żydzi cieszą się z możliwości świętowania razem z B-giem, dziękują mu za plony, które zebrali, proszą, by starczyły na cały rok. Kobiety – jak we wszystkie żydowskie święta – zapalają świece, choć one nie muszą przenosić się na czas Sukot do szałasów.
Szałas, który stanie przy warszawskiej Hard Rock Cafe, będzie miał osiem metrów długości
i 4 metry szerokości. Ściany zbudowane będą z drewna, a dach z liści palmowych i mat bambusowych. Będzie nowoczesny w formie, ale zgodnie z tradycją do jego budowy nie zostanie użyty ani kawałek metalu.
„Szałasy budowane z okazji Sukot stają w wielu miastach na całym świecie. Cieszę się, że Warszawa, w której przez wieki wspólnie żyli Polacy i Żydzi też się tego doczekała” – powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, przedstawiciel Chabad Lubawicz w Polsce i dodał: „Ważne jest dla mnie, że dzięki uprzejmości Hard Rock Cafe i Złotych Tarasów mogliśmy zbudować szałas w samym centrum miasta. Warszawiacy i goście stolicy będą mieli okazję zobaczyć, jak obchodzi się to ważne dla wszystkich Żydów święto.”
„Hard Rock Cafe jest zawsze otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci i przekonań religijnych czy politycznych” - powiedział Łukasz Stanicki General Manager HRC w Polsce.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowski.
Więcej informacji o Sukot i Chabad Lubawicz w oddzielnym, załączonym materiale.
Dodatkowych informacji na temat Sukot udziela:
Biuro Prasowe Chabad Lubawicz w Polsce
Marta Tybora
Tel. kom.: (48) 723 287 394
e-mail: prasa@chabad.org.pl
* Ze względu na tradycję i zasady religijne judaizmu, słowo B-g pisane jest z myślnikiem.