Chasydzi w Leżajsku

r.

Marzec 2009

Chasydzi w Leżajsku
Kilka tysięcy chasydów z całego świata przyjedzie we wtorek, 17 marca na grób cadyka Elimelecha z Leżajska
Warszawa, 16 marca 2009 r. - We wtorek, 17 marca kilka tysięcy chasydów z całego świata będzie gościć w Leżajsku na Podkarpaciu, aby w ten sposób uczcić 223 rocznicę śmierci cadyka Elimelecha z Leżajska.


W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, Leżajsk zamieni się w miasteczko chasydów. Na uroczystości chasydzi przybędą m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dla nich Leżajsk wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na ziemi. Przybywają tu w każdą rocznicę śmierci cadyka. Chasydzi podczas pielgrzymki składają kartki zwane kwitełami z prośbami o zdrowie, płodność i powodzenie w interesach. Modlitwom towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.
„Coroczne uroczystości związane z obchodami śmierci Elimelecha przypominają nam, jak ważnym miejscem dla Żydów na całym świecie była i pozostaje Polska. Dlatego tak ważne jest, że dziś życie żydowskie w Polsce odradza się. Nasz kraj nie jest już tylko miejscem, do którego Żydzi przyjeżdżają od czasu do czasu. Jest miejscem, w którym Żydzi mieszkają na co dzień.”– powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, religijny przywódca polskich chasydów i dyrektor polskiej placówki Chabad Lubawicz.
Elimelech żył w latach 1717 – 1786 i był jednym z czołowych cadyków – duchowych przywódców – mających ogromny wpływ na kształtowanie się ruchu chasydzkiego. Wiele się mówi o jego cudownej mocy uzdrawiania dusz i ciał oraz umiejętności porozumiewania się ze zwierzętami. W 1772 roku przybył do Leżajska, z którego dzięki swojej działalności, utworzył centrum chasydyzmu. Leżajsk aż do II Wojny Światowej zamieszkiwała bardzo licznie społeczność żydowska. Po Wojnie tradycja odwiedzania grobu cadyka odrodziła się w latach 70 –tych.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.