Uroczyste obchody święta Tu Biszwat

r.

Luty 2009 r.

Uroczyste obchody żydowskiego święta Tu Biszwat
W tym roku, z okazji żydowskiego święta Tu Biszwat, Żydzi skupieni wokół Chabad Lubawicz będą gościć jednego z najbardziej opiniotwórczych duchownych Wielkiej Brytanii - Rabina Yitzchaka Schocheta
Warszawa, 04 luty 2009 r. - - W niedzielę, 8 lutego rozpocznie się żydowskie święto Tu Bi- szwat, symbolizujące zakończenie zimy w Izraelu i odradzanie się życia. Uroczystości związane ze świętem odbędą się o godz. 18.30, w hotelu Hilton w Warszawie. Honorowym gościem będzie Rabin Yitzchak Schochet.


Rabin Yitzchak Schochet z Chabad Lubawicz przyleci specjalnie na zaproszenie polskiej placówki Chabadu, by wygłosić wykład „Znaczenie święta Tu Biszwat we współczesnym świecie”. Rabin Schochet to jedna z najbardziej opiniotwórczych osób w Wielkiej Brytanii. Stały gość CNN, BBC, Guardian i zarazem inicjator licznych programów edukacyjno – kulturalnych skierowanych do ludzi młodych, dorosłych i osób starszych. Jest przewodniczącym Synagogi w Mill Hill w Londynie, która dzięki jego aktywności zyskała wielu nowych wiernych i stała się jednym z najbardziej znaczących miejsc dla społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii.
Święto Tu Biszwat jest nazywane inaczej ”Nowym Rokiem Drzew”. Według Tory, człowiek jest jak drzewo na polu: jego podstawą są korzenie symbolizujące rodzinę i wiarę, pniem - edukacja i młodość, zaś owocami - czyny. Tu Biszwat symbolizuje koniec zimy w Izraelu. Właśnie teraz niektóre drzewa zaczynają tam puszczać pierwsze liście. Żydzi obchodzą ten dzień jedząc pochodzące z Izraela suszone owoce takie jak granaty, figi, rodzynki i oliwki. Dodatkowo, podczas spożywania owoców, wymawia się tradycyjne błogosławieństwa.
„Cieszymy się, iż tegoroczne obchody Święta Tu Biszwat w Polsce zaszczyci swoją obecnością Rabin Yitzchak Schochet. Każde z kolejnych żydowskich świąt, obchodzonych w Polsce, umacnia nas w przekonaniu, iż piękna judaistyczna tradycja powraca do kraju naszych przodków”– powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, dyrektor polskiej placówki Chabadu.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.