Wyjątkowe wydarzenie dla historii żydowskiej w Krakowie

r.

Wyjątkowe wydarzenie dla historii żydowskiej w Krakowie

20 kwietnia 2009 roku odbyło się wprowadzenie Tory do Synagogi w Krakowie. To uroczystość o ogromnym znaczeniu dla historii i kultury żydowskiej w Polsce.
Tamtego dnia  o godz. 16.00 w Synagodze Izaaka wspólnoty Chabad Lubawicz przy ul. Kupa 18 w Krakowie r  odbyła się  uroczystość wpisania ostatniej litery do Tory. Następnie Tora została przeniesiona i wprowadzona do Synagogi Remuh przy ul. Szerokiej 40.


Uroczystość była poświęcona pamięci zmarłego w 2008 roku Rabina Yossiego Raichika ze wspólnoty Chabad Lubawicz. Rabin Raichik – wybitny znawca i propagator judaizmu, który po katastrofie w Czarnobylu zabrał z Ukrainy do Izraela 2,5 tysiąca dzieci tym samym ratując im życie - chciał, żeby krakowska synagoga Remuh miała własną Torę. Teraz jego życzenie zostanie spełnione.
Wprowadzenie Tory do Synagogi jest wyjątkowym wydarzeniem dla polskiej kultury żydowskiej. Kraków to dla polskich Żydów miasto szczególne. Przed wojną mieszkało tu około 60 tys. Żydów. Była to czwarta pod względem wielkości społeczność żydowska
w Polsce. Do dziś zachowało się tu kilka pięknych starych synagog. Co ciekawe sam Rabin Raichik także miał polskie, choć nie krakowskie korzenie. Jego ojciec - Rabin Menachem Shmuel Dovid - urodził się w Mławie.
„Kraków zawsze był miastem nieodłącznie związanym z historią i kulturą żydowską w Polsce. Wprowadzenie Tory do krakowskiej synagogi jest kolejnym krokiem na rzecz odbudowy ducha judaizmu w tym przepięknym mieście.” – powiedział RabinEliezer Gurary, opiekun krakowskiego ośrodka Chabad Lubawicz.
„Tora jest dla Żydów symbolem mądrości i życia duchowego. Wprowadzenie Tory do Synagogi w Krakowie w roku, w którym obchodzimy 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej to dla nas ogromna radość i ważny krok ku odnowie judaizmu na ziemiach polskich”– powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, dyrektor polskiej placówki Chabad Lubawicz.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. Polskie siedziby Chabad Lubawicz znajdują się w Warszawie i Krakowie. Dyrektorem krakowskiego ośrodka jest RabinEliezer Gurary, który opiekuje się siedzibą wraz z żoną Ester Fidel. Dzięki jego inicjatywie, w święto Chanuki, zapalana jest publicznie lampa Chanukowa na ul. Szerokiej – w miejscu będącym symbolem kultury żydowskiej w Krakowie.