Ohel

OHEL-at-the-graves-of-the-6th-7th-lubavitcher-D2TJYB"Ohel" to miejsce, gdzie dnia 3 Tammuz 5754 (12 czerwca 1994) został złożony na spoczynek Lubawiczer Rebbe – Rabin Menachem M. Schneerson, Błogosławionej Pamięci, obok swojego teścia, Szóstego Lubawiczer Rebbe – Rabiego Josefa J. Schneersohna, Błogosławionej Pamięci.
Słowo ohel (dosłownie „namiot”) odnosi się do budowli stawianej w miejscu pochówku cadyka, sprawiedliwego człowieka. Jest określane także jako cijun „znak”.


Podczas naszej długiej bolesnej wędrówki przez historię, święte miejsca spoczynku naszych sprawiedliwych przodków zawsze służyły jako duchowe oazy. Te grobowce, tak jak grób Pramatki Racheli czy Króla Dawida, o który wspomina się w Biblii i w Talmudzie, były miejscem ukojenia, duchowego spokoju dla milionów ludzi.
Za życia, Rebbe często odwiedzał grób swojego teścia, Szóstego Rebego (Rabiego Josefa Jicchaka Schneersohna) – dwa, trzy, cztery czasem nawet sześć razy w tygodniu, zanosząc ludzkie troski i prośby modlitewne do świętego miejsca spoczynku. Rebbe odpowiadał setkom tysięcy ludzi pisząc (po hebrajsku) „Wspomnę twoją [prośbę] przy cijunie”. Wnikliwie czytał każdą z tysięcy karteczek, po czym rozdzierał je i zostawiał na grobie, być może jako fizyczne przypomnienie proszącego.
Obecnie Chasydzi, Żydzi i nie Żydzi, ludzie wszystkich poglądów na życie, przybywają z całego świata na grób Rebbego po błogosławieństwo, duchowe wskazówki i natchnienie.
Istnieje wiele zwyczajów związanych z odwiedzaniem miejsca spoczynku Rebbego, jak powstrzymywanie się od jedzenia (choć nie od picia) przed wizytą, zdejmowanie skórzanych butów prze podejściem do grobu (jak uczynił Mojżesz przed zbliżeniem się do płonącego krzewu) i inne.
Ale najważniejsze to przygotowanie się poprzez cedakę, uczenie się i duchowy rozrachunek z samym sobą.
Centrum dla odwiedzających obok Ohelu jest otwarte przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeśli ktoś nie może przybyć osobiście, może dołączyć do setek tysięcy tych, którzy posyłają prośby (listem, faksem lub pocztą elektroniczną), aby zostały złożone przy Ohelu.
Kontakt do Ohel:
Ohel Chabad Lubavitch
226-20 Francis Lewis Boulevard, Cambria Heights, NY 11411
Tel: +1 (718) 723-4545
Fax: +1 (718) 723-4444
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DrukujEmail