1 Ijar – Rozpoczęcie budowy Drugiej Świątyni

r.

Przed zniszczeniem Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej, Jeremiasz głośnie prorokował (Jeremiasz 29:10): „Tak bowiem powiedział Bóg: Albowiem po ukończeniu siedemdziesięciu lat Babilonu będę was wspominał i spełnię moje dobre słowo wobec was , aby przywrócić cię do tego miejsca.”  I rzeczywiście tak się stało…

Nieco ponad pięćdziesiąt lat po zniszczeniu Pierwszej Świątyni Babilończycy, którzy zniszczyli Pierwszą Świątynię, zostali pokonani przez wschodzące imperium perskie. Król perski Cyrus Wielki wkrótce zezwolił Żydom na odbudowę Świątyni.

Dnia 1 Ijar roku 370 p.n.e rozpoczęła się budowa Drugiej Świątyni Jerozolimskiej - pięćdziesiąt trzy lata po zniszczeniu Pierwszej Świątyni. Stało się to z inicjatywy Zerubabela i Joshua Najwyższego Kapłana za zgodą panującego Perskiego Króla Cyrusa.

Przynoszenie ofiar poświęcenia budowy rozpoczęło się kilka miesięcy wcześniej w miejscu jeszcze zupełnie pustym, gdzie dopiero była planowana budowa, gdzie w przeszłości stała Pierwsza Świątynia. Tuż po rozpoczęciu budowy w miesiącu Ijar Lewici przystąpili do służby w oprawie muzycznej i śpiewu.

Budowa została wkrótce zatrzymana, po tym jak wrogo nastawieni Samarytanie dostarczyli Cyrusowi fałszywe oszczercze informacje o jakoby wiarołomnych zamierzeniach Żydów. 

Dopiero wiele lat później prace budowlane zostały wznowione, by po 21 latach, dnia 3 Adar 349 roku p.n.e., za panowania Króla Dariusza II Druga Świątynia Jerozolimska powstała w całej okazałości.

(ilustracja - Chabad.org)