15 Siwan – z historii Chabadu

r.

Szósty Lubawitcher Rebbe aresztowany (1927)
Krótko po północy 15 Siwana w 1927 r. Szósty Lubawiczer Rebbe, Rabin Josef Jicchak Schneersohn (1880-1950), został aresztowany przez agentów GPU (radzieckiej tajnej policji) i Jewsekecja ("sekcja żydowska" partii komunistycznej) za prowadzenie podziemnej sieci kontaktowej pomiędzy Rabinami, nauczycielami i emisariuszami z i społecznością żydowską celem zachowania i rozpowszechniania żydowskiej nauki, tradycji i rytuałów w całym imperium sowieckim.

Z  dziennika Szóstego Rebbe - areszt:

"Wtorkowa noc, 14 Sivan , 5687 (14 czerwca 1927 r.). Była już godzina dwunasta w nocy, krótko po tym, jak zakończyłem przyjmowanie ludzi dla prywatnych odbiorców. Miałem zwyczaj przyjmować ludzi dla tych odbiorców trzy razy w tygodniu - w niedzielę, wtorek i czwartek. Spotkania były zaplanowane na siedem do dziesiątej wieczorem, ale zwykle przedłużały się o godzinę lub dwie, szczególnie w miesiącach letnich, ze względu na wielu odwiedzających. Tej szczególnej nocy sesje trwały do wpół do jedenastej.

Zmęczony [po długim spotkaniu] umyłem ręce w tradycyjny sposób na wieczorny posiłek z członkami mojej rodziny kilka chwil po dwunastej. Minęło około dwudziestu minut, gdy usłyszałem dzwonek do drzwi. Drzwi się otworzyły i do sali wpadło dwóch mężczyzn krzyczących: „Jesteśmy przedstawicielami GPU. Który jest Schneerson? Gdzie on jest?” Gdy mówili, oddział uzbrojonych mężczyzn wszedł za nimi i stanął w szeregu, czekając na ich rozkazy…..”