3 Ijar

r.

Bojkot w Ankonie (1556)

Po tym, jak Żydzi zostali wygnani z Portugall dnia 22 Tewet roku 5257 od stworzenia świata (1496 r.) wiele Żydów jednak zdecydowało się pozostać w swoich domach - tam, gzie przeżyli wiele lat. By uniknąć prześladować i egzekucji "na zewnątrz" wśród ogółu społeczeństwa podawali się za chrześcijan, jednak, potajemnie w ukryciu pilnie podtrzymywali żydowskie praktyki i tradycje: studiowali Torę, wypełniali jej przykazania itd - byli nazywani „marranos”.
Wielu marranos ostatecznie wyemigrowało do innych krajów, gdzie mogli otwarcie wyznawać wierność judaizmowi i praktykom religijnym. Ich sytuacja była często dla nich niebezpieczna pomimo tego, że jakby przeszli na panująca tam religię. Trzeciego dnia miesiąca Ijar w 1556 roku, na polecenie papieża Pawła IV, 25 marranów zostało spalonych na stosie w Ankonie we Włoszech.

Gracia Mendes Nasi była bardzo wpływową i zamożną kobietą; sama była portugalską Marrano, która przeniosła się do Imperium Osmańskiego. W swojej przeszłości ona również osobiście doświadczyła prześladowań z powodu swojego statusu Marrano. Dowiedziwszy się o spaleniu swoich współwyznawców, zorganizowała bojkot finansowy portu Ancona. Wezwała wszystkich Żydów do prowadzenia swoich interesów, handlowych transakcji z sąsiednich portów i w ten sposób zrujnować finansowo Ankonę.
Jej embargo handlowe było skuteczne przez kilka miesięcy i jest uważane za jeden z pierwszych przypadków, w których Żydzi uderzyli przeciwko Inkwizycji.

więcej tu: https://chabad.org.pl/dona-gracia-mendes-nasi/