Bat micwa dla dorosłych

r.

Chani Benjaminson
Pytanie:Bat Micwa dla Dorosłych
Jestem młodą, dorosłą kobietą i nie jestem związana z żadnym odgałęzieniem judaizmu. Słyszałam o Bar Bat Micwie dla dorosłych osób i chciałabym wiedzieć czy można to przeprowadzić przy pomocy Chabadu. Interesuję się tą możliwośią dla siebie.
Odpowiedź:
Żydowska dziewczyna staje się bat micwa w wieku dwunastu lat. Wraz z nadejściem twojego Żydowskiego dnia urodzin stałaś się osobą dorosłą odpowiedzialną za swoje czyny i to bez względu na to czy było to związane z oficjalną ceremonią czy też nie.
Mimo tego można zorganizować taką ceremonię teraz bo przecież nigdy nie jest za późno. Spytaj miejscowego Rabina Chabadu jak się do tego zabrać.
Wszystko jedno czy się obchodzi Bat Micwę w wieku 12 czy też 82 lat, podstawa jest ta sama i nie chodzi tu o samą ceremonię ze wszystkimi szczegółami, lecz raczej o wewnętrzny stan duchowy. Kiedy skończyłaś dwanaście lat, stałaś się młodą osobą dostatecznie dojrzałą by móc wziąć na siebie ważne obowiązki pełnienia micwot czyli przykazań B-żych danych nam na Synaju oraz pięknych tradycji przekazywanych w spadku przez matki córkom, od niepamiętnych czasów.
Jedną z takich tradycji jest zapalanie świec Szabatowych w piątek wieczorem przed zachodem słońca.
Mazal tow!