Czy Bóg stworzył wszystkie religie?

r.
Pytanie:
 
Szalom Rabi,
 
Z wielką uwagą przeczytałem wywiad z Rabinem pt "Ekonomia w judaiźmie", a właściwie -  jak to się mówi - jednym tchem... Jednak na stronie 15-tej przeczytałem coś co mnie zaintrygowało - mianowicie na pytanie dziennikarza dot. kontaktów z nie-Żydami zainteresowanych judaizmem powiedział Rabi że "Bóg stworzył wszystkie religie i niech każda z nich zachowuje swoją tożsamość". Czy to nie jest relatywizm? Mógłby to Rabi wyjaśnić? Czy to znaczy że będąc katolikiem, klękając przez obrazami i figurami zasłużę na olam haba? Faktem jest, że Żydzi też musieli patrzeć na miedzianego węża na pustyni żeby zostać uzdrowionym po ukąszeniu ale to chyba nie to samo?
Właściwie jestem z przekonania Noahidą, ale moja narzeczona chce wziąć ślub w kościele a mój 8-letni syn idzie w tym roku do komunii ? Co mam zrobić Rabbi ?
Czuję się jak ten Naaman z 2 kl...
 
Pozdrawiam.
........................
(nazwisko jest znane)
 
Odpowiedź:
 

Witam,

Bardzo dziękuję za pytanie ciekawe i mądre, świadczące, o głębokich Pana przemyśleniach.

 

We fragmencie wypowiedzi, w której "coś (Pana) zaintrygowało"  występuje pewien skrót myślowy, podyktowany formułą samej książki - formuła "pytanie-odpowiedź". Otóż Bóg nie stworzył religii. Bóg stworzył Świat, wszystko co nas otacza również stworzył nas samych - ludzkość i dał ludziom wolność wyboru. Natomiast religię stworzył już człowiek i tylko człowiek, wraz z różnymi rytuałami je otaczającymi.  

Według Tory obowiązkiem Żyda jest wypełnienie 613 nakazów Boskich w niej zawartych, natomiast obowiązkiem nie-Żyda, również według nakazu Boskiego, jest spełnienie  Siedmiu Praw Noego.

To co ja chciałem powiedzieć, rozszerzając zwartą formułę wypowiedzi, to że jeżeli człowiek urodził się w rodzinie innej niż Żydowska, praktykującej inną religię, nie musi koniecznie przechodzić na judaizm, jego wyborem i prawem jest kultywowanie swoich tradycji i odpowiednie wychowywanie dzieci, zgodnie z wolą Boga - każdy człowiek ma prawo wyboru.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Rabin Szalom Stambler