CHLEB – Czosnkowa Chałka

r.
A czemu by nie upiec własną chałkę -- trochę inną 🤔
CHLEB - Czosnkowa Chałka
Czas przygotowania - ⌲60 min.
Bez nabiału.
Wege.
👌Jest to "małżeństwo" chleba czosnkowego i chałki... najwyższy czas, by spróbować - czemu nie!
Naturalnie, można skorzystać ze swojego ulubionego przepisu na chałkę lub tego, który podano poniżej. Głównym elementem jest mieszanka czosnkowa, którą można zastosować praktycznie w każdym cieście (chociaż może nie koniecznie w przepisie do ciasta słodkiego).
📍Składniki do tradycyjnej chałki:
2¼ łyżeczki suche drożdże (7 gramów)
1 łyżeczka cukru
1 szklanka ciepłej wody
1 jajko
¼ szklanki miodu
3 łyżki. oleju
1 łyżeczka soli
Około 4 szklanek mąki chlebowej (jak zawsze, dodawaj mąkę powoli pod koniec i sprawdź, czy ciasto potrzebuje więcej, czy mniej)
📍Składniki do mieszanki czosnkowej
1/3 szklanki oliwy z oliwek extra virgin
6 ząbków czosnku, zmiażdżonych
1 łyżeczka koszernej soli
1/3 szklanki posiekanej natki pietruszki o płaskich liściach
Opcjonalnie:płatki soli do dekoracji; można do mieszanki dodać jajko - będzie ładniej wyglądało
👆Przygotowanie:
Zmiażdż czosnek. Umyj i sprawdź pietruszkę pod kątem owadów, zgodnie z lokalnymi wytycznymi.
Składniki mieszanki czosnkowej wymieszać. Odłożyć na bok.
Rozpuść drożdże i cukier w ¼ szklanki ciepłej wody w średniej wielkości misce. Odstaw na około 15 minut, aż zgęstnieje i "spieni się".
Dodaj (sprawdzone) jajko, miód, olej, sól, pozostałe ¾ szklanki wody i 3 szklanki mąki. Mieszaj, aż powstanie luźne ciasto. Powoli dodawaj pozostałą mąkę. Możesz nie potrzebować wszystkiego, więc dodawaj powoli do końca. Ewentualnie możesz potrzebować też nieco więcej. Ciasto powinno być miękkie, ale nie klejące. Gdy ciasto będzie miało wystarczającą ilość mąki, dobrze je zagnieść. (Ten przepis można zrobić ręcznie lub za pomocą miksera przy użyciu nasadki do ciasta. Pozwól mikserowi ugniatać ciasto za Ciebie, jeśli go używasz).
Przykryj ciasto mokrym ręcznikiem lub folią i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1-1½ godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Przełóż ciasto na powierzchnię roboczą i pozostaw na 10 minut.
Podziel go na sześć równych kawałków. Z każdego kawałka trzeba utworzyć kulkę. Następnie weź wałek do ciasta rozwałkuj kulkę do kształtu podłużnego pasma, aby utworzyło długi prostokąt. Posmaruj mieszanką czosnku i zwiń w rulon. Powtórz z pozostałymi pasma. Tę czynność trzeba powtórzyć ze wszystkimi kulkami. Powstałe ruloniki trzeba zapleść w chałkę (z tej ilości powinno być dwie chałki). Posmaruj wierzch bochenków większą ilością mieszanki czosnkowej i posyp lekko płatkami soli morskiej (opcjonalnie).
Przenieś bochenki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia LUB do dwóch 'keksówek'. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na kolejne 30-45 minut do wyrośnięcia. Posmaruj delikatnie większą ilością mieszanki czosnkowej i wstaw do piekarnika. OPCJONALNIE: Jeśli wolisz błyszczące wykończenie chałki, posmaruj ją roztrzepanym jajkiem, a następnie dodaj drugą warstwę mieszanki czosnku.
Piec w temperaturze 200°C przez 20 minut. Wyjąć z piekarnika i ponownie posmarować mieszanką czosnku. Wstawić z powrotem do piekarnika, obniżyć temperaturę do 180°C i piec przez kolejne 20 minut.
❗️UWAGA: Czas pieczenia może być inny w zależności od piekarnika i rodzaju użytych form.
Wyjmij z piekarnika i jak najszybciej (jeśli spróbujesz od razu, mogą się złamać, więc odczekaj 10-15 minut) przenieś na kratkę do studzenia i ponownie obficie posmaruj mieszanką czosnkową. Jeśli nie masz stojaka do chłodzenia, ryzykujesz, że spód chałki rozmoknie (jest to ogólnie ryzyko, ale szczególnie w przypadku oleju czosnkowego, którym smarujemy bochenki. Jeśli tak się stanie, odłóż chałkę z powrotem w piekarniku na kilka minut, bezpośrednio na ruszcie piekarnika (bez patelni), co bardzo szybko usunie rozmoczone miejsca.
 
Jak widać na zdjęciach, każde pasmo zostało zrolowane i posmarowane mieszanką czosnku. Jest to trochę kłopotliwe i czasochłonne. Inną opcją jest po prostu potraktowanie pędzelkiem każdego pasma, a następnie warkocz. Smak nie będzie tak intensywny, a zaplatanie warkocza może być trudne, gdy pasemka są tłuste i śliskie (trudno utrzymać końce razem). Jednak czasami warto zaoszczędzić czas.
Piecze się najczęściej na blaszce (wtedy wychodzą szersze i bardziej płaskie). Przy użyciu formy do chleba (lub owalnej patelni przeznaczonej specjalnie do chałki), uzyskuje się wyższy, pełniejszy 'produkt'. Dobra wiadomość - smak pozostaje identyczny - smaczny 😋!
 
(źródło oraz zdjęcia: //www.chabad.org/recipes/recipe_cdo/ahttps://www.chabad.org/recipes/recipe_cdo/aid/5059398/jewish/Garlic-Bread-Challah.htm)
 

udostępnij