Czytanie „Szma…” przed snem

r.
Przed snem - Szma.
Wszystko dobre, co się dobrze kończy....
Psychologowie badający sny mówią nam, że ostatnie pięć świadomych minut naszego dnia określa, o czym będziemy śnić w nocy. A wszyscy wiemy, że to, jak spaliśmy w nocy, w dużej mierze decyduje o tym, jak radzimy sobie następnego dnia.
To jeden z dobrych powodów, aby przejść do rutyny „Bedtime Shema” ("Przed snem - Szma..."). W modlitewniku hebrajskim z pewnością z łatwością znajdziesz tę modlitwę - "Szma Izrael....". Postępuj tak:
- Zrelaksuj się (będąc już w łóżku)
Nie próbuj się przez to spieszyć, jakbyś pędził/pędziła gdzieś w godzinach szczytu. Pauza. Porzuć irytujące myśli dnia. Oczyść swój umysł, po prostu przestań koncentrować uwgęna czymś, co stresuje.
Niech najważniejsze wydarzenia dnia przemkną Ci przez umysł Niech najważniejsze wydarzenia Twojego dnia przemkną Ci przez umysł bez zatrzymywania się.
Ale skoncentruj się na iskrach czegoś przyjemnego, co się zdażyło tego dnia lub kiedyś innego dnia. "Skasuj" żużel, bałagan. Jeżeli na początku nie pójdzie tak łatwo, to z czasem pójdzie - gładko i przyjemnie - najważniejsze nie zniechęcać się.
- Odświeżanie.
Chcesz, żeby te bałagany zostały zapomniane. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest nie zwracanie na nich uwagi, inaczej one nie pozwolą ci "posprzątać" tak, by nie wpływały na ciebie, w końcu gdy idziesz przez ulicę też nie zwracasz uwagę bądź nie przejmuje się wszystkim, każdym bałaganem, który ci się trafia po drodze. Jak powiedziałby Rawa, talmudyczny mędrzec: „Ci, którzy ignorują impuls wyrównania rachunków, wszystkie ich grzechy są ignorowane w zapisach niebiańskich”.
Dlatego przed snem, przed recytowaniem Szma, zróbmy małą pauzę - krótki akapit skomponowany przez Rabina Izaaka Lurię, ogłaszając nasze przebaczenie wszystkim, którzy mogli nas zlekceważyć.
- Skup się ponownie
Teraz recytujesz "Szma Izrael..." ("Słuchaj Izrealu..."), oświadczając, że za tym wszystkim, co wydarzyło się dzisiaj, jest tylko Jeden B-g. Wypowiadaj słowa w skupieniu i ze zrozumieniem, a to oczyści duszę.
- Warto też "się przyznać" i wypowiedzieć słowa skruchy.
Zastanów się nad dobrocią B-żą, która pozwala ci zaczynać każdy dzień od nowa. Odmów modlitwę widui (spowiedź), która następuje po Szma. Przybliż swoją duszę do Niego i oddalaj od tego, co zakłóca twoją rzeczywistość..
- Ponowne powierzenie
Zakończ błogosławieństwem Hamapil (które też znajdziesz w sidurze - modlitewniku hebrajskim), prosząc o spokojną noc, spokojny sen, powierzając swoją duszę w wierne ręce B-ga i dziękują Jemu za to, co przeżyłeś dzisiaj, aby Jego chwała oświeciła cały świat.
Po wypowiedzeniu tego błogosławieństwa unikaj jedzenia i picia, najlepiej pozostań już w łóżku dopóki się nie obudzisz.
Masz trudności z zasypianiem? Spróbuj wypowiedzieć, pomyśleć lub zwizualizować słowa "Szma...."
Wszystko dobrze, co się dobrze kończy.