Halaha – Prawa o odsetkach

r.
* Tora zabrania wzbogacania się, zarabiając na tym, że jego pieniądze są w posiadaniu innej osoby. Dlatego pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem jest zabroniona. * Ten, kto przez pomyłkę pobrał odsetki od pożyczki, jest zobowiązany do ich zwrotu.
  • Nawet jeśli nie umówił się na temat odsetek w momencie pożyczania pieniędzy, lecz pożyczając pieniędzy za darmo do określonej daty, bądź sprzedając towar na kredyt z płatnością odroczoną do określonej daty , lub ta inna osoba musi mu oddać pieniądze z innego powodu a w wyznaczonym wcześniej terminie godzi się, że dłużnik wykonuje dla niego coś [świadczy usługę], by płatność była odroczona na później - to również podlega zakazowi pobierania odsetek.
  • Nawet jeśli pożyczkobiorca w momencie rozliczenia się dobrowolnie zwraca dług z odsetkami, choćby pożyczkodawca, nie umawiał się wcześniej na to, a pożyczkobiorca, zwracając dług nie mówi, że zwraca z odsetkami - jest to również zabronione.
  • Nawet jeśli pożyczkobiorca w zwracając dług z odsetkami twierdzi, że daje je w prezencie - również zabrania się przyjmowania od niego tych odsetek.
  • Zabronione jest dawanie zarówno wczesnych, jak i późnych odsetek: to znaczy, na przykład, gdy Reuwen chciał pożyczyć pieniądze od Szymona, a wcześniej wysłał mu prezent, wyjaśniając, że to dlatego, że pożyczy mu pieniądze -  są to wczesne odsetki.                                                                     A gdy pożyczyłeś pieniądze i zwróciłeś je, a następnie wysłałeś pożyczkodawcy prezent, jako zapłatę za to, że  przekazał ci pieniądze i sam nie mógł z nich korzystać - to są późne odsetki
  • Nawet gdy mowa o innym rodzaju korzyści, nie tylko o pieniądzach, zabronione jest, by pożyczkodawca otrzymał cokolwiek od pożyczkobiorcy. Na przykład, pożyczkodawca jest rzemieślnikiem, pożyczkobiorca zaś, zwykle nigdy nie dawał mu zleceń do pracy i dopiero teraz, ponieważ bierze pożyczkę, chce mu dać pracę - jest to zabronione.
  • Ponieważ natura człowieka generalnie jest podatna do wyciągania pieniędzy i generalnie człowiek dąży do posiadania pieniędzy, prawdopodobieństwo naruszenia zakazu pobierania odsetek jest wyższe niż w przypadku innych zakazów związanych z pieniędzmi.                            Gdy chodzi o rabunek, to wszak każdy dba, by nie być obrabowanym. A także ten, kto zamierza okraść drugiego, częstokroć powstrzymuje się ze wstydu lub strachu.                Z odsetkami zaś  jest całkiem inaczej, bowiem pożyczkobiorca daje odsetki dobrowolnie i cieszy się, że znalazł możliwość pożyczenia pieniędzy. Pożyczkodawca również uważa, że czyni wielką przysługę dla tego, komu udziela pożyczki, i gdyby chciał, mógłby wykorzystać te pieniądze, aby zarobić wielokrotnie więcej niż odsetki, które otrzymuje. Dlatego z wielką łatwością człowiek poddaje się, ustępuje złej naturze założonej w nim i zaczyna, broń B-że, łamać ten zakaz; i właśnie dlatego nasza święta Tora bardzo surowo podchodzi do tego tematu i mówi o wielu zakazach dotyczących odsetek.